Psi umějí geometrii

Datum:
20.9.2018 13:26
Autor:
Josef Panocha

 

Baseballový hráč chytající míč nebo pes, který chytá létající talíř- ví, že nejlepším postupem je odhadnout, kam předmět dopadne, a běžet přímou trasou z místa startu do místa dopadu.

 

Důvodem, proč psi umějí bravurně chytat házecí talíře je, že dokážou zvládnout zmíněný geometrický výpočet.

Kdo si někdy „hrál“ s létajícím talířem, který je potřeba chytit ví, že člověk musí myslet a jednat najednou v jednom kroku. Musíte zkrátka nejen stále sledovat, ale i předvídat, kam talíř letí, jak rychle, kde jste a jak rychle musíte běžet, abyste se dostali do místa dopadu talíře ve chvíli, kdy tam skutečně dopadne.

 

Trávíte-li volný čas se psem tímto aktivním způsobem na otevřeném prostranství můžete potvrdit, že honička za talířem psa hned tak neomrzí. Viděno psíma očima jde o silnou aktivitu vyžadující maximální nasazení, stále předvídaní a neustálou akci a reakci v soustředění na to, co se děje s talířem.

 

Kdo nevěří v matematické schopnosti svého psa bude při hře s létajícím talířem mile překvapen. Do hry stačí zapojit manželku nebo děti. Vsaďte se klidně o stovku, že váš pes bude v chytání talíře lepší.