10 důvodů, proč potřebujete ve svém životě psa

Datum:
27.11.2021 21:38
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Shane

Pouští chlupy, hodně jedí, stojí spoustu peněz, a navíc to venčení za každého počasí. Vážně je dobré pořídit si psa? Ano! Pes totiž nepochybně zlepší váš život.

Pejskaři si žádnou otázku, proč si pořizovat psa, nekladou. Prostě je mají a ani neví pořádně od kdy. Doba bez čtyřnohého miláčka buď vůbec nenastala nebo ji zdárně vytěsnili, jako čas polovičatý a neúplný. Ale někdo, kdo není narozen jako oddaný milovník psů, může váhat, zda si chlupatého kamaráda pořídit. Přinášíme tedy deset důvodů, proč je pes v životě důležitý.

1) Zvedne vám náladu

Stačí strávit pár minut se svým psem a nálada je hned veselejší. Ať už máte deprese nebo jen špatný den v práci, čas strávený s chlupatým kámošem zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku, a to zapříčiňuje pocit štěstí, dobré nálady a taky klidu. A platí to stejně, i když přijdete domů a je tam výbuch nebo se vaše štěně pustilo do oblíbené kozačky. Jakmile se na vás parťák podívá tím svým milujícím nevinným pohledem, stres je pryč, nerudnost taky a nezbývá, než se pomazlit a zlepšit si tak náladu i celý den.

 

foto: unsplash.com/Cynthia Smith

2) Rychlejší léčba

Zdá se, že je to nesmysl, ale je to fakt. Majitel psa se zotavuje z nemoci rychleji než člověk bez psa. Například po infarktu u pejskaře je pravděpodobnost, že se plně zotaví dvakrát větší. Ne nadarmo se využívá canisterapie i u nemocných. Takže pokud vás trápí nějaký neduh, rychle se začněte mazlit se svým miláčkem. Uvidíte, že vás z toho vykřeše. Minimálně vám aspoň zvedne náladu.

3) Zajišťuje aktivní život

Ať už jde o malého jezevčíka nebo velkého dobrmana, každý z chlupatých členů rodiny potřebuje chodit ven. I kdybyste to podstupovali jen v nejnutnějších případech, jste více aktivní, než kdyby vás chlupáč nikam nevytáhl. A dokonce i hra se psem je výdej energie, takže už jen to, že máte svého pejska rádi, vás udržuje v dobré kondici a fyzicky aktivní.

4) Socializace

Pes se potřebuje vyčůrat, vykakat, očuchat patník a také se proběhnout, ale zároveň potřebuje i interakci s jinými psy. Musí se socializovat, seznamovat se a na to potřebuje čas. Tím vzniká čas i pro páníčky a jejich navazování kontaktu s ostatními majiteli chlupáčů. Ať chcete nebo nechcete, stanete se sociálně aktivními na každé vycházce – už jen pozdravením s kolemjdoucím, který vám chlupáče pochválí. Už nikdy se nebudete cítit na ulici neviditelní.

 

foto: unsplash.com/AN DOHEE

5) Dělají z nás lepší lidi

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ To je známá věta z Malého prince. A je to tak – zodpovědnost, láska a péče o čtyřnohého kamaráda z nás dělá lepší, citlivější a celistvější osobnosti a tím i lepší lidi.

6) Stáváte se atraktivnější

Je dokázáno, že péče o jiné stvoření, než jste sami, vyvolává v druhých lidech větší zájem o vás, stáváte se přitažlivější a stoupáte na žebříčku jako potenciální partner. Platí to v péči o dítě, ale především ve společnosti psa. Tím, že jste lepší a citlivější člověk, jakožto pejskař, stáváte se i přístupnějším pro navázání kontaktu s cizí osobou. Takže, pokud chcete skoncovat se singl životem, zkuste čtyřnohé lákadlo.

7) Dávají nejlepší polibky

Jsou sice studené, hodně mokré a někdy trochu smradlavé, ale rozhodně jsou nejprocítěnější a nejupřímnější, jaké v životě dostanete. Psům je navíc jedno, jestli jste jedli česnek, nejste oholení nebo jste si nečistili zuby. Prostě vás oblíznou s tou největší vervou a láskou, až vás to někdy povalí na zem.

8) Jsou zrcadlem

Člověk si vybírá psa podle vlastní povahy, ale zcela podvědomě. Říká se, že jaký pes takový pán. Nejen, že přebíráme navzájem vzorce chování, ale opravdu se stáváme sobě navzájem podobní a tím se o sobě můžeme mnoho dozvědět. Ale také o ostatních, když se podíváme optikou psího zrcadla, může nám to o člověku mnoho prozradit.

 

foto: pixabay.com/Mylene2401

9) Už nikdy nebudete sami

Už vás nebude čekat prázdný opuštěný byt ani studená postel. O pejskovi budete vědět pořád a všude, i když s vámi zrovna nebude. Chlupy prostě lítají vzduchem a drží se. A taky už se asi nikdy nevysprchujete o samotě, nemluvě o jiných potřebách. Ale osamělost zmizí navždy a zbyde jen skvělé kamarádství a pevný vztah.

10) Poznáte absolutní lásku

Každý člověk touží po lásce. Ale ta je vždy něčím podmíněná, může se zkazit a nikdy si nejste jistí, zdali je opravdová a nezištná. Ale u čtyřnohých miláčků si můžete být jisti. Jejich oddanost, jejich péče a láska je všeobjímající a trvá celý jejich život. Dokonce jsou jejich city natolik pevné, že odpustí i pochybení, nezájem či tvrdou ruku. Pokud se k nim otočíte zpátky, všechny hříchy jsou zapomenuty a zůstává jen velká, chlupatá, čtyřnohá, nekonečná láska.

 

Zdroj:

https://dogue.com.au/club-dogue/dog-advice/10-reasons-why-you-need-a-dog-in-your-life/