10 Nejhorších potravin pro Vašeho mazlíčka

Datum:
5.2. 08:12
Autor:
Jiřina Houžvičková

Zdroj: Pixabay.com/dog

Každý majitel čtyřnohého mazlíčka dobře ví, že čokoláda je pro psy velmi škodlivá. Podobně škodlivých potravin, je ale mnohem víc a máte je běžně doma. 

Zdroj: Pixabay.com/dog

 

1. Umělé sladidlo

Xylitol (umělé sladidlo) obsahují žvýkačky, zubní pasta a potraviny s označením bez cukru. Xylitol ve větším množství způsobuje u lidí nadýmání a průjem. Pro psy je jedovatý. 

2. Alkohol

Psí ledviny nedokáží alkohol dobře zpracovat, proto mu na oslavu raději nalijte misku čerstvé vody.

3. Avokádo

Dužina avokáda není pro psy škodlivá, ale pokud se Váš mazlíček dostane ke zbytkům z avokáda (pecka, listy, kůra) očekávejte průjem a zvracení. Avokádo totiž obsahuje persin. 

4. Kofein

Kofein sice pro psy není jedovatý, účinkuje na ně ovšem stejně jako na lidi a tím mu můžete připravit velmi nepříjemný zážitek. Psi jsou mnohem citlivejší než lidi a Váš mazlíček může být hyperaktivní nebo se může třást.

5. Čokoláda

Jedna z nejvíce jedovatých látek pro psy. Čokoláda obsahuje theobromin a nejvíce je ho v hořké čokoládě a čokoládě na vaření. Reakce na čokoládu záleží na velikosti psa a snězeném množství. Následky mohou být od žaludečních nevolností, v nejhorším případě až po smrt. 

6. Smažená a mastná jídla 

Smažená jídla vadí stejně lidem jako psům. Způsobují žaludeční nevolnosti a obezitu.

7. Česnek a cibule 

Pro nás běžná surovina na vaření, ale pro naše čtyřnohé kamarády je toxická. V syrovém i vařeném stavu mohou poškodit červené krvinky. 

8. Hrozny a rozinky

Zdravé pro lidi, ale jedovaté pro psy. Tato potravina může způsobit akutní selhání ledvin. 

9. Ořechy

Ořechy jsou pro psy škodlivé ze dvou důvodů. Mohou je vdechnou a zadusit se, ale také obsahují velké množství tuků. které způsobují nevolnost. Nejhorší jsou makadamové ořechy, psi jejich konzumaci sice přežijí, ale mohou trpět i neschopností chůze. 

10. Mléko, smetana, sýr

Čím je pes starší, tím se mu mléčné výrobky hůř tráví. Postupem času se u psa může objevit nesnášenlivost laktózy. 

 

Zdroj: Pixabay.com/dog

Když chcete Vašemu mazlíčkovi udělat radost, dávejte mu potraviny, které jsou pro něj přímo určené. V případě, že Váš pes sní něco co neměl, poraďte se s veterinářem.