10 signálů, že má váš pes blechy

Datum:
14.3.2022 11:54
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Peggy_Marco

Žádný parazit není vítaným návštěvníkem. A blechy jsou jedním z nejhorších, musíte zasáhnout brzo. Jak tedy poznat, že jste obětí blešího komanda?

Blechy jsou nejhorší především rychlostí množení. Z jedné blechy máte zanedlouho celý zástup a zbavit se jich není vůbec jednoduché. Blechy procházejí čtyřmi stádii vývoje – vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Pokud tedy nevidíte na psovi blechu, neznamená to, že nemá jednu z dalších tří fází. Také mnoho prostředků proti blechám funguje jen na určitá stádia, nejčastěji na dospělé jedince. Takže to, že nemá váš pes blechy dnes neznamená, že u vás doma nečíhá v zákoutích koberců či parket kousavá potvůrka těsně před vylíhnutím. Zbavit se tohoto parazita vyžaduje velké úsilí, hodně praní, velké mytí všeho nábytku a všech podlah i škvír, a hlavně včasný zásah, aby se blešky nerozmnožili až moc. Těchto 10 příznaků vám napoví, že máte co do činění s blechami.

1) Intenzivní škrábání

Kousnutí od blech velice svědí a těch štípanců mají i od malého počtu parazitů velice mnoho. Jediné, čím si pes uleví, je drbání. Většinou dochází k drbání velice urputným způsobem. Máte pocit, že neudělá ani krok, aniž by se nezastavil a nepodrbal. Je taky velice vysílen a po drbání hodně funí a dýchá jako po běhu. V tuto chvíli máte jistotu, že jde o blechy a musíte jednat, nenecháte přece, aby se vám pes zbláznil z toho svrbění.

 

foto: pexels.com/Bethany Ferr

2) Vykusování a vypadávání srsti

Podobně, jako je to s drbáním, i vykusování dopřává vašemu psu úlevy od svědivých kousanců. Bohužel se umí urputně nejen drbat, ale i vykusovat. Dochází často ke ztrátě chlupů na postiženém místě, ke vzniku lysin a bez včasného zásahu může dojít i k malým poraněním zuby.

3) Vyhýbání se určitým místům

Blechy jsou přítomny ve všech prostorách domu. Pokud se vám jednou dostanou do obydlí, velice těžko se jich zbavujete. Zalezou totiž do každé skuliny, mezery v podlaze, jsou v parketách, v koberci, v ložním prádle ale i v šatní skříni.  A jsou schopni přežít dosti dlouhý čas bez potravy. Když se pak začnou líhnout, může se váš pes záměrně vyhýbat nějakým místům v domě, protože právě od tam se blechy šíří, mají tam líheň a pes si je nechce zbytečně nabrat do kožichu. Vyhýbá-li se tedy nějakému místu zdánlivě bez důvodně, prohledejte pořádně celý prostor a preventivně vystříkejte prostředkem proti blechám.

4) Nervozita a neklid

Svědění kůže je velice nepříjemné a nepolevující. Nenechá psa odpočinout ani v noci, a nejen bdění, ale i neutuchající svědění má dopad na jeho psychiku. Váš čtyřnohý parťák může být podrážděný, neklidný i agresivní. Nenechá na sebe šáhnout a je jako na jehlách. Pokud si všimnete změny osobnosti a větší nervozitu, prohlédněte mu pořádně kožich.

5) Hot spot

Někteří psi jsou více citliví na bleší sliny a místo kousnutí jim může zrudnout, zapálit se a vznikne zánět – hot spot. Toto místo poté velice svědí a je velmi citlivé. Navíc, pokud ho pes začne dráždit škrábáním či kousáním, zánět se zhorší, začne vytékat hnis a může dojít k roznosu infekce na další části těla. Pokud má váš pes na sobě vylysané červené skvrny, může jít o alergickou dermatitidu způsobenou blechami.

foto: pexels.com/Rachel Claire

6) Anémie

Pokud váš pes začne hubnout, má bledé dásně a je stále unavený a letargický, může jít o anémii. Anémie je pokles červených krvinek v těle, v tomto případě způsobené velkým počtem blech upíjejícím krev vašeho mazlíčka.

7) Černé tečky v srsti

Pokud jste si všimli černých teček v srsti vašeho psa, jako by byl posypán pepřem, jde pravděpodobně o blechy a jejich výkaly. Ano i blechy musí někde konat tuto potřebu a většinou je to to první, co na psu můžete identifikovat, než uvidíte samotnou živou blechu. Pokud si nejste jistí, zda jde o výtrus parazita, položte tento černý bobek na papír a trošičku postříkejte vodou. Pokud to zčervená, jde o bleší hovínko, které je tvořeno především z krve, proto ta červená barva.

8) Skvrny na pelechu

Podobně si můžete všimnout tmavých až tmavočervených skvrn kolem vašeho psa na jeho pelechu. Může jít o zbytky blech, které se teplem a třením o psí tělo rozmělní a vlhkostí vytváří fleky.

9) Hmyz v kožichu

Blechy jsou sice maličké, ale stále natolik velké, že je lze vidět lidským okem. Pokud jste tedy zahlédli v kožichu nějakého broučka, rychle prohlédněte psa celého. Blechy se zdržují nejvíce kolem ocasu a kolem psího zadku, kde je určitě najdete. Velice dobře jsou také vidět na tříslech zadních noh, kde je chlupů nejméně, a tak můžete blešky i chytat.

 

foto: unsplash.com/CDC

10) Rýžová zrnka okolo psa

Na pelechu, kolem řitního otvoru psa i v jeho výkalech se mohou objevit útvary připomínající zrnka rýže. Pokud něco takového najdete, jde s největší pravděpodobností o larvy tasemnice, která přežívá ve střevech vašeho psa, ale ve svém životním vývoji využívá jako hostitele i blechy. Proto jsou většinou přítomni na psovi tito paraziti společně. Najdete-li tedy u psa tasemnici máte pravděpodobně v kožichu i dalšího návštěvníka.

 

Blechy jsou záležitostí nepříjemnou, a kromě urputného svědění a případné infekce postižených míst může dojít i k přenosu jiných nemocí bleším kousnutím na psa. Navíc blechy přežijí i nepříznivé počasí a bohužel do určité míry i mráz. Ale v dnešní době existuje naštěstí mnoho prostředků, díky kterým můžete s blechami bojovat. Od šampónů přes postřiky a čistící prostředky až po tablety, které zahubí blechy přes srst zevnitř. Nejlepší je ale prevence, takže neváhejte investovat do obojků či kapek proti blechám a nezapomínejte na pravidelné čistění psa i domácnosti.

 

 

 

Zdroj informací:

https://be.chewy.com/how-to-spot-flea-eggs-on-dogs/