12 lidských jídel, která mohou jíst i psi

Datum:
27.9.2021 20:52
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Camylla Bettani

Je těžké odolat psím očím, které na vás hledí zpod stolu, když zrovna obědváte. Ale co když by jim kousek toho či onoho uškodil? Zde jsou jídla, která neublíží.

Soužití s čtyřnohým členem domácnosti se občas neobejde bez dilemat, zda nějaké jídlo psovi dát nebo raději ne. Všichni známe ty venkovské voříšky, kterým se nic jiného, než zbytky od stolu nedávali a „nikdy jim nic nebylo“. Ale každý živočišný druh má zkrátka svoje potřeby a dlouhodobé krmení nevhodným jídlem nese s sebou následky viditelné i skryté. Například velké množství soli není zdravé ani pro člověka, natož pro psa, který má měřítko, co je moc slané, zcela jinde. Jsou ale potraviny, které jsou bez rizika, jsou zdravé a vy se o ně můžete se svým parťákem bez obav podělit. Ovšem všeho s mírou.

1. Oříškové máslo

Zdá se to divné, ale je to tak. Burákové máslo, pokud máte to bez soli, je jídlem, které má dokonce výživový přínos pro vašeho psa. Zdravé tuky, proteiny, vitamín B a E. Navíc při použití do chytrých hraček vydrží dlouho, trvá to, než ho pes olíže. Dejte ale pozor, aby vaše arašídové máslo neobsahovalo náhražky cukru a sladidla, jako je Xylitol, ten je pro psy smrtelně toxický.

2. Kuře

Pokud si dáváte rádi kuře, můžete se o něj s pejskem podělit. Může být vařené, pečené, vykostěné, bez kůže, ale hlavně bez marinád a koření. Tepelně upravené kosti ovšem za žádnou cenu psovi nedávejte. Jsou křehké a lámou se a mohlo by dojít k zapíchnutí kousku kosti do trávícího traktu. Nejlépe je podávat kuře (maso i kosti) v syrovém stavu, pokud to váš pes snese. To má nejvíce benefitů.

3. Sýr

Pokud váš pes netrpí alergií na laktózu, může být sýr zdravým a příjemným zpestřením jídelníčku. Samozřejmě nemáme na mysli žádné plísňové ani velice slané a dochucované sýry. Ideální je například Cottage sýr, který má hodně bílkovin a je dobrý i na střevní mikroflóru.

foto: pixabay.com/spoba

4. Mrkev

Ne každý pes je zvědavý na syrovou zdravou stravu, ale pokud ten váš ano, nebojte se mu dát občas mrkev. Nejen, že je plná vitamínů, ale má nízký obsah kalorií, takže nezatíží organismus a navíc, to tvrdé chroupání čistí zuby a je to zábava.

5. Jogurt

Ano, i jogurt můžete svému chlupáči nabídnout. Je plný vápníku, proteinu a bakterií, podporující zdravý chod trávícího traktu. Tyto živé kultury by měly být obsaženy v každém jogurtu, ale stejně se přesvědčte, že jsou právě v tom vašem obsaženy (jinak nemá žádný význam psovi jogurt dávat) a také že není dochucován a především doslazován.

6. Dýně

Na podzim začnou opět dýňové žně a bude se z nich vyrábět ledacos. A vy už nemusíte držet psa dál od vaší kuchyně. Dýně má spoustu vitamínu A, vlákniny a je vhodná pro psy s citlivým žaludkem. Je totiž snadno stravitelná a zdravě tučná. Jako u všeho, dbejte, aby nebyla dýně slazená či kořeněná.

 

foto: pixabay.com/Nicholas Demetriades

7. Vajíčka

Naštěstí i vajíčka jsou dobrá pro vašeho chlupatého kamaráda, a tak se s ním můžete podělit o nedělní snídani. Podávejte vejce syrová, vařená nebo obojí, ale hlavně nekořeněná. Pokud dáte psovi vajíčko syrové, můžete nechat i skořápku. Je dobrým zdrojem vápníku, selenu a riboflavinu.

8. Zelené fazolky

Ano, i tato zelenina je vhodná pro chlupaté členy domácnosti. Navíc jsou doporučované pro psy na dietě, kterým je potřeba snížit váhu. Jsou totiž plné vlákniny, ale nemají skoro žádné kalorie, takže se pes zasytí, ale nepřibere.

9. Losos

Velice zdravá ryba nejen pro psy. Obsahuje velkou dávku zdravých omega-3 mastných kyselin a je z něj vyráběn i olej pro psí mazlíčky. Podáním lososa chybu neuděláte.

10. Sladké brambory

Je to podobné jako s dýní. Mjí mnoho vitamínu A, vlákniny a jiných nutričně prospěšných látek. Jsou lehce upravitelné (v páře, vařené, pečené) a dobře stravitelné.

11. Jablka

Každý pes rád jí ovoce spadané pod stromy a nakrájená jablka můžou být dobrou zdravou svačinkou. Obsahují vitamíny a jsou plné vody. Je jedno, jestli jablko oloupete nebo necháte tak, ovšem nedávejte svému psovi jadýrka, obsahují stopy kyanidu a ve větším množství jsou toxická.

12. Ovesné vločky

Pokud potřebujete do psa dostat dostatek vlákniny, živin a minerálů, ovesné vločky jsou to pravé. Můžou se přidávat i k syrové stravě, do masa či jogurtů. Jsou zdravé jak pro člověka, tak i pro psa.

 

foto: pixabay.com/Elena Rogulina

Než začnete měnit stravovací návyky vašeho mazlíčka radikálně, nejprve se poraďte s veterinářem. Občasné přilepšení a zpestření vašemu chlupáčovi neuškodí, právě naopak. Dlouhodobě ovšem může docházet k nedostatku jiných živin vinou nevyvážené stravy. Podělte se tedy o své jídlo s vaším parťákem jako bonus, když vám bude oběma šmakovat, budete jíst zdravě vy i on.

 

zdroj informací:

https://iheartdogs.com/12-human-foods-you-can-share-with-your-dog/