3 způsoby, jak krmit vašeho psa

Datum:
4.9.2021 08:56
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Chewy

 

Cítíte se provinile, když si užíváte tři chutná jídla, doplněná svačinkami a váš pes jí jen jednou denně? Přinášíme tři tipy, jak vašeho psa nejlépe krmit.

Jsou psi, kteří jezení milují a také ti, kteří to berou jen jako nutnost, stejně jako je to u lidí. Někteří jsou vybíraví, jiní zhltnou cokoli, co najdou a jiní si počkají, až je celá rodina doma a teprve potom jí. Různorodost ve stravovacích návycích je nepřeberná a následující tři metody krmení jsou ideálním odrazovým můstkem pro zdravý životní styl vašeho parťáka.

foto: Pixabay.com/Mat Coulton

1) VOLNÝ PŘÍSTUP K JÍDLU

Ano, jsou psi, kteří nesežerou všechno, co mají v misce rychlostí blesku. Buďto jsou to pejsci se záklopkou, rozumná zvířata nebo silně sportovně vytížení čtyřnožci, kteří potřebují mít nepřetržitý přístup k potravě. Jednoduše, pokud nemáte psa, který má problém s nadváhou a nikdy nekončící touhou po žrádle, dopřejte mu plnou misku během celého dne. Možná to bude chvilku trvat a pes, naučený krmit se jednou denně, půjde a několikrát za sebou tu misku sní. Jakmile si ale všimne, že miska je stále plná, nikdo ji nebere a nikdo mu ji nesežere, přestane hltat a bude si chodit celý den postupně ujídat. Bohužel nejde tato metoda použít při syrové stravě, jelikož by se mohla přes den kazit a mohl by ji napadat různý hmyz. Proto doporučujeme pouze suché krmivo, které, pokud není na přímém slunci, vydrží hravě celý den v misce. Jen pozor na hmyz lezoucí i létající. Pokud máte psa, který žije venku, pravděpodobně se mu do jídla pustí nějací další obyvatelé zahrady, nejčastěji mravenci a vosy. Proto misku kontrolujte a případně napadené krmivo vyměňte. Nebo můžete misku položit do jiné nádoby s vodou a udělat tak nedobytnou tvrz s vodním příkopem.

2) DÁVKA POD KONTROLOU

Pokud ovšem máte psa jedlíka, budete muset mít jeho příjem pod kontrolou. Zkonzultujte s veterinářem, jakou ideální váhu by měl váš chlupatý kamarád mít a kolik jídla mu můžete dopřát. Na obale od krmiva jsou také doporučené dávky podle váhy psa. Nabídněte psovi jídlo dvakrát denně. Ideální rozestup by měl být 8-12 hodin, což vychází krásně na snídani a večeři. Rozdělte ovšem předepsané množství na dvě menší porce, ne že budete dávat celou krmnou dávku dvakrát. To byste psovi neudělali moc dobrou službu. Je jasné, že hladové psí oči, které vypadají jako by celý týden nejedli, vás budou pokaždé pronásledovat a doufat v opakovaně naplněnou misku. Ale pro dobro vašeho parťáka se zlomit nenechejte.

foto: pixabay.com/netti67

 

3) ČASOVANÉ KRMENÍ

Nemá-li váš pes problém s přejídáním, ale nechcete, z jakéhokoli důvodu, nechávat stravu celý den venku, můžete krmit na čas. Dejme tomu, že psovi předložíte jídlo na 30 minut a po uplynutí této doby misku schováte, bez ohledu na to, jestli je prázdná či tam něco zůstalo. Můžete to opakovat, jak často přes den chcete, pokud ale zůstanete u intervalu 8-12 hodin, je velice pravděpodobné, že váš pes bude mít patřičný hlad a misku sní. Pes se vlastně rozhoduje sám, kolik toho sní, ale potrava není v nevhodných podmínkách celý den.

Každý z nás rád přidá svému chlupatému příteli něco navíc, nějaký pamlsek a pokud se to nepřehání, není na tom nic špatného. Jestli ale máte psa v dietě, měli byste vždy započítávat pamlsky do krmné dávky a o to míň potom sypat do misky. Také je možnost odměňovat psa přímo granulemi, to hlavně v případě, kdy je třeba prokrmovat častěji v průběhu dne, například, když je pes ve výcviku.

Krmení dvakrát denně je základ zdravého stravování pro vašeho psa. Nehrozí přejídání, a především trávící problémy spojené s torzí žaludku, které se díky rozdělené stravě a nehladovění vyhnete. Váš pes je člen rodiny a nejlepší přítel, ale krmením od stolu jídlem pro lidi nebo přehnaným pamlskováním nedáváte najevo svou náklonnost, ale zaděláváte pejskovi na problémy s trávením, s nadváhou a nekomfortním životem plným bolesti. Víme, že to myslíte dobře, ale pes není popelnice, a tak raději svoji lásku projevte zvýšeným zájmem o psí duši, mazlením a hraním si. Oběma to přinese mnohem více radosti.

 

zdroj informací: 5 Tips for Fantastic Dog Park Etiquette | Purina® Canada