5 plemen ideálních pro začátečníky

Datum:
29.4. 08:25
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Sven Lachmann

 

Přemýšlíte o psím kamarádovi, o prvním rodinném psovi či o sportovním parťákovi? Představujeme vám 5 ideálních plemen pro začínající pejskaře.

Konečně je to tady. Rozhodli jste se, že si pořídíte pejska do svého domova. Jako člena domácnosti, kamaráda, společníka, hlídače, sportovního nadšence, důvodů je nepřeberné množství. Nikdy jste však psa neměli a nevíte, jestli nebude nad vaše síly? Vybrat správné plemeno, především pro začátečníky, je důležité. Měli byste si dát na výběru záležet a pořádně promyslet všechna pro i proti. Co pes potřebuje a co mu můžete nabídnout, co vyžadujete vy a o čem sníte. Kritérií i možností je mnoho a rozhodně není radno to uspěchat. Existují ovšem plemena, která jsou vhodnější právě pro laiky, můžete se na nich naučit vše potřebné a získat jistotu.

NĚMECKÝ BOXER

Ačkoli je to nečekané, přední příčky seznamů psů pro začátečníky obsazuje právě boxer. Je velmi vhodný k dětem, je něžný, a navíc je znám i jako dobrý hlídač. Oddaně se drží svých pánů, není náročný na péči, ale jako každý větší pes vyžaduje denní trénink a řádné vycházky.

foto: pexels.com/mindangas

ANGLICKÝ ŠPRINGRŠPANĚL

Toto plemeno je známé svou touhou potěšit. Stačí mu základní výcvik, baví ho dlouhé procházky, voda a běhání, ale stejně tak bude spokojeně žít poklidně s vámi v bytě. Výborně se hodí k dětem, bezmezně miluje svoji rodinu a čas strávený s ní. Jediné, co je nutné, je péče jeho o srst.

foto: pixabay.com/no-longer-here

RETRÍVR

Jak je všeobecně známo, labradorský i zlatý retrívr není náročný povahou, je společenský, učenlivý, klidný a oddaný. I proto je hojně využíván ke canisterapii i jako asistenční pes. Vycházky má rád dlouhé i krátké, hodně vody nebo hodně běhání. Je to opravdu multifunkční pes a labrador dokonce nevyžaduje ani přílišnou péči o srst. Pozor jen na pamlsky a přejídání. Retrívři obecně mají sklon k přežírání a nadváze.

 foto: pixabay.com/JackieLou DL

PUDL

Pokud nevíte, zda jste nebo nejste alergici, zda by vám nevadila psí srst, pudl je dobré řešení. Je to pes vhodný pro alergiky, navíc je velmi chytrý a přátelský. Dokonce si můžete vybrat ze tří velikostí, podle toho, jak velkého parťáka jste si vysnili. Je to aktivní plemeno, které se hodí i na sporty a samozřejmě je velmi vhodný k dětem. Ale ačkoli je pudlí srst hypoalergenní, je třeba věnovat péči o ní dostatečnou pozornost.

 foto: pixabay.com/Alexas_fotos

PAPILLON

Máte maličký byt, žijete ve městě a prostoru a času není mnoho, potom je papillon neboli motýlek ideální. Je malý, přítulný, klidný vůči jiným psům, neagresivní, přátelský k dětem a vhodný na klín. Výcvik mu jde snadno, a přitom nepotřebuje mnoho tréninku. Nevyžaduje velkou péči, jen dostatek hraní a běhání.

 foto: pixabay.com/Burgl

VOŘÍŠEK

Pokud si stále nedokážete vybrat z různých plemen, můžete se zaměřit na voříšky. Pouliční směska, jak se jim často říká, má taky svoje velké klady. Bývají velmi odolní, přátelští a hodně vděční. Můžete navštívit nějaký psí útulek nebo záchranou stanici ve vašem okolí a poohlédnout se, jaké pejsky tam ukrývají. Zaměstnanci a dobrovolníci vám také rádi poradí a pomohou vybrat přesně ten typ, který vám bude vyhovovat. A navíc - vděčnost a oddanost jako první vklad do vašeho vztahu je tím nejlepším začátkem.

foto: pixabay.com/theOtherKev

Ať už si vyberete plemeno jakékoli, když budete dobře připraveni a odhodláni, zvládnete všechny případné potíže. Jediná "nevýhoda", kterou vám na závěr prozradíme, je, že většinou to první plemeno, které si zvolíte, zůstane vaší životní láskou a již se od něj neodkloníte. Protože každý ze psů má něco do sebe a psí láska je nezapomenutelná.