5. plemen typu Pitbull

Datum:
8.11. 15:46
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/susanne906

Nejdříve je důležité si ujasnit kdo pitbull je. Pitbull není specifické plemeno, ale termín, který se používá pro několik plemen. Bohužel i v dnešní době, často čelí nespravedlivé diskriminaci. Tito psi byli vyšlechtěni pro svou svalnatou stavbu těla a následně používání v nehumánních psích zápasech. A možná právě díky tomu, jsou považováni za agresivní plemeno. Ve skutečnosti jsou pitbullové neuvěřitelně milující, loajální a jemní ke členům své rodiny. 

CHARAKTERISTIKA PLEMENE 

Pro pitbully je typická svalnatá, podsaditá postava s hlubokým hrudníkem a velkou hranatou hlavou. Jsou velmi odhodlaní a jen tak se nevzdají. Pokud jim zadáte úkol, nebo je učíte nové cviky, jsou do toho velmi zapálení. Velmi touží po pozornosti své rodiny, ale i cizích lidí. Se socializací a výcvikem je důležité začít už od štěněte. V případě, že výcvik podceníte, může být pro vás manipulace se psem velmi obtížná. Jejich velikost a síla, může způsobit mnoho problémů i když chce kolemjdoucího pouze pozdravit. 

AMERICKÝ TYRAN 

Tento nejnovější přírůstek do rodiny pitbullů je znám až od 80. a 90. let. Pochází z amerického pitbulteriéra a dalších plemen typu buldoka. Ve srovnání s americkým pitbull teriérem je mnohem širší a mají větší hlavu. Byli speciálně vyšlechtěni  pro jejich jemný a láskyplný temperament. Potřebují dostatek volného pohybu, aby byli šťastní a zdraví. 

foto: unsplash.com/dog dynasty

AMERICKÝ PITBULTERIÉR 

Jeho předky jsou teriéři a buldoci z 19. století, kteří pocházeli ze Spojeného království. Plemeno se zformovalo v Severní Americe. Bohužel se toto plemeno často využívá k psím zápasům. Ačkoliv si vytvářejí velmi silné pouto se svou rodinou, většinou se nesnesou s dalšími domácími mazlíčky. Ale i oni jsou milující a loajální ke své rodině. 

foto: pixabay.com/alexfuentes6g

AMERICKÝ STAFORD 

Také on má předky v teriérech a buldocích z Anglie 19. století. Jeho vývoj v Severní Americe vyústil v psa, který byl mnohem větší než jeho angličtí příbuzní. Toto plemeno nebylo tak často používáno pro psí zápasy a díky tomu jsou mnohem něžnější. I přes to, si ne vždy rozumí s ostatními psy. Jsou však známí pro svou loajálnost, hravost a dobrosrdečnost. 

foto: pixabay.com/Crazypitbull

STAFORDŠÍRSKÝ BULTERIÉR

Tito psi často nejvíce milují přitulení ke svým majitelům a k dětem, kteří se k ním umí chovat. Jedná se o plemeno, které se nejlépe hodí do domácnosti, kde budou mít společnost po většinu dne. Jsou náchylní k úzkosti z odloučení. Ačkoliv se skvěle chovají k lidem, ostatní psi mohou být problém.  

foto: pixabay.com/Lindasay

AMERICKÝ BULDOK 

Potomek anglických buldoků, kteří sloužili jako návnada na býky. V Severní Americe se buldoci stali pracovními psy na farmách a přátelskými společníky. Mají tendenci být extrémně milující ke své rodině a často chtějí sedět na klíně navzdory jejich velikosti. Milují děti, ale socializace a výcvik je pro ně nutností. 

foto: unsplash.com/CrystalHeadbandz

zdroj informací: thesprucepets.com/ GEMMA JOHNSTONE