5 plemen vhodných pro alergiky

Datum:
9.6. 13:51
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Avi Naim

 

Máte plný nos, slzy v očích nebo se osypete, jakmile pohladíte cizího psa? Přesto toužíte po čtyřnohém příteli? Přinášíme 5 nejvhodnějších plemen pro alergiky.

Hypoalergenních psů je kupodivu velká spousta, rozhodně víc, než byste si mysleli. Malí i velcí, chlupatí i bez srsti. Je ale důležité uvědomit si, že žádný pes není stoprocentně nealergenní. Tak jako každý člověk vylučuje jiné pachy a látky, tak i každý psí jedinec může mít jiné složení kůže, pachu či výpotků, které alergii způsobují. Může se tedy stát, že budete alergičtí na jednoho konkrétního psa, nikoli na celé plemeno. Co vlastně alergii způsobuje? Všeobecně se tvrdí, že srst, ale není to zcela pravda. Srst jako taková není alergen, nejvíce záleží na kůži, a především na odumírajících kožních buňkách, pachu, který pes vylučuje a také na alergenech, které se v srsti mohou zachytávat. Jako hypoalergenní plemena tedy označujeme ty, která:

- nelínají – při vyměňování srsti dochází k odlupování kůže, hromadění se odumřelých chlupů, kde potom vzniká vhodné místo pro roztoče, bakterie či různé plísně, které mohou alergie způsobovat.

- nemají srst – vzhledem k výše uvedenému, je nasnadě, že bez srsti se alergeny nemají kde vytvářet či zachytávat, ovšem tito psi mohou dráždit jinak, například slinami či pachem.

- mají jednoduchou krátkou srst – psi, kteří mají jen jednu srst bez tzv. podsady línají mnohem méně, navíc krátká srst se nedrží na zvířeti, odpadá a nevytváří prostředí pro alergeny.

Pouze tato kritéria vám ale nezaručí, že je to pes ideální pro vaši alergii. Následující plemena jsou ale vyzkoušena a ověřena jako ta, která minimalizují alergickou reakci.

 

BIŠONEK

Tento malý, bílý obláček je skvělým rodinným psem. Je přítulný a mazlivý, učenlivý a svou velikostí i temperamentem se hodí do bytu. Jeho srst nelíná, roste a dokud ji neostříháte, nepustí se. Nutné je tedy psa stříhat a pečovat o jeho nadýchanou pokrývku těla, aby zůstal bílý a načechraný.

 

foto: pixabay.com/Miss Summer

 

PUDL

Nejznámější hypoalergenní plemeno. Jeho kudrnatá srst je rozpoznatelná okamžitě a také je to stále jedno z nejoblíbenějších plemen. Existuje ve třech velikostních variantách, čímž se vám možnosti výběru rozšiřují. Srst opět nelíná a je třeba ji stříhat, ovšem roste pomalu, a tak není nijak náročná.

 

foto: pixabay.com/Alexas fotos

 

ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES

Tento malý psík je asi ukázkovým hypoalergenním psem. Vyskytuje se ve dvou variantách – naháč – tělo je zcela holé, srst se nachází jen na hlavě (chocholka), ocase a nad prsty (ponožky) a labutěnka – celé tělo je pokryté závojovitou srstí. Holá varianta je pro alergiky nejvhodnější. Navíc péče o pokožku není nikterak náročná, jen musíte myslet na to, že stejně jako lidská kůže, může se i ta psí spálit. Proto je třeba v létě používat krém na opalování nebo jinou ochranu proti slunci. Toto plemeno není příliš aktivní, a tak je ideální do města či pro starší lidi.

 

foto: pixabay.com/Distelfink

 

PORTUGALSKÝ VODNÍ PES

Jak je zřejmé ze jména, toto plemeno miluje vodu. Bylo využíváno u rybářů k vytahování sítí či k lovení ryb samotných. Srst je podobná pudlí srsti, nelíná a vyvolává minimum alergií, musíte se o ni ovšem starat. Vyžaduje vyčesávání a eliminaci chlupů v uších. Jde o větší plemeno, které ale nepotřebuje výrazně mnoho pohybu. Přizpůsobí se vám a, podobně jako retrívři, bude nejšťastnější u vodní hladiny.

 

foto: unsplash.com/Zé Ferrari Careto

 

BORDER TERIÉR

Pokud hledáte hypoalergenního psa, jste sportovně založení nebo jen chcete aktivního člena domácnosti, je border teriér ideální. Jeho srst je hrubá, nedrží se v ní nečistoty a nelíná, navíc je to velmi aktivní plemeno, které s vámi rádo stráví den na gauči, ale stejně tak uvítá vysokohorskou turistiku. Často si ho lidé pletou s voříškem, ale je to čistokrevný teriér. Navíc je odolný, chytrý, čilý a stává se víc a víc populárnějším.

foto: pixabay.com/Alex Deller

Tato plemena jsou jen kapkou v moři hypoalergenních psů a pokud jsme vám nekápli do noty, určitě se nevzdávejte. Svého mazlíčka si určitě vyberete a s alergií, nebo jí navzdory, můžete mít sen o psím parťákovi splněn. Často se totiž alergie na psy (ať už na jejich srst, kůži či pach) snižuje s časem, po který jste psí srsti vystaveni. Může se tedy stát, že u vašeho psího kamaráda se prostě ona přehnaná imunitní reakce ztratí a budete spolu spokojeni.