6 plemen náchylných k obezitě

Datum:
27.9.2021 20:54
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Barbara Danázs

Obezitou trpí nejen lidé, ale také psí mazlíčci. Ať už ji způsobují zdravotní potíže či nesprávná životospráva, některá plemena k ní inklinují zkrátka víc.

1. Zlatý a labradorský retrívr

Patří k nejoblíbenějším plemenům, jsou velice věrní, učenliví a přítulní. Ne nadarmo jsou nejpoužívanějšími psy v canisterapii. Jsou ale také známí jako největší tlouštíci. Jejich apetit je obrovský a sežerou prostě cokoli, od vyžíraní popelnic, smejčení zbytků ze stolu až po vylizování talířů, nemluvě o všech laskominách, co se nachází mimo domov. Udržet retrívry v kondici a správné váze je obtížné a vyžaduje přesné krmení v daný čas s přesně odměřenými dávkami, omezování pamlsků a odměn a zabezpečení odpadkových košů a skříněk s jídlem. Ale nejtěžší přitom bude odolat těm smutným očím vašeho psa, které hlásí týdenní až měsíční hladovění.

foto: pixabay.com/Elmer Geissler

2. Jezevčík

Dalším známým tlouštíkem nebo přesněji válečkem, je právě krátkonohý jezevčík. Nejčastější příčinou jeho obezity bývá nedostatečné cvičení a aktivita, kvůli hrozícím problémům se zády. Jezevčíci by neměli skákat z výšek ani tam šplhat, ale zrovna jejich malá výška je často nutí zdolávat vyšší místa, aby lépe viděli a měli přehled o svém teritoriu. Ani tvrdý trénink jim nedělá dobře a problémy s ploténkou mohou přijít okamžitě. Proto jsou většinou neaktivní, a tak tloustnou. Stačí se ale zaměřit na kratší, ale častější procházky a běhání, a také aportování, to naprosto zbožňují.

foto: pixabay.com/Ian Lindsay

3. Mops

Mops je také obětí obezity z důvodu nedostatečné aktivity. Mnoho psů trpí na astma nebo problémy se srdíčkem, jsou to zdravotní problémy způsobené především krátkou nosní přepážkou a jsou tedy velice časté. Proto nemohou být ve tvrdém výcviku či vydávat velký sportovní výkon. Také jejich stavba těla není nikterak štíhlá, mají spíše tvar krabice, a tak se může opravdová nadváha lehce přehlédnout. Pokud má ale mops správnou váhu, má viditelný propad v pase a nahmatatelná žebra. Nejlépe budete udržovat mopslí váhu na uzdě, když s ním budete podnikat dlouhé, ale velice klidné procházky.

 

foto: pixabay.com/Katrinbechtel

4. Baset

Toto plemeno je sice lovecké, ale většina z nás ho zná jako pomalé a neaktivní. A je tomu tak. Ačkoli mají dispozice býti dobrými lovci, jako domácí miláčci velice rádi lenoší a stávají se lenivými. Navíc mají velmi dobrý apetit a zastavit je v jezení není lehké. Navíc se ocitají v začarovaném kruhu - čím více tloustnou, tím se méně hýbou a tím více tloustnou. Je velice důležité dodržovat denní cvičení, vycházky a také dodržovat dietu.

foto: pixabay.com/Ernest Roy

5. Bígl

Je velice aktivní pes, rád běhá, loví, aportuje, ale také velice rád a hodně jí. V nekonečném hladu se velice podobá retrívrům a stejně jako oni spořádá, na co přijde a jí, dokud jídlo nezmizí. Pravidelné cvičení a dostatečný pohyb, spolu s nepřejídáním se, je jediná cesta, jak jej udržet v kondici.

foto: pixabay.com/grz3s

6. Buldok

Málo kdo ví, jak vypadá buldok se správnou váhou. Obecně je vžitý obrázek macatého psa, který těžce dýchá.  A proto málo majitelů řeší, jestli má jejich buldok nadváhu nebo ne. Neví prostě, že takto vypadat nemá. Navíc buldoci velice rádi jí, sní vše, na co přijdou a velmi lehce přibírají. Nabraná kila pak ale nemohou lehce shodit, protože, vzhledem k jejich problémům s dýcháním, nemohou mít velkou sportovní zátěž. Proto je lépe předcházet kilogramům navíc a nastolit nízkokalorickou dietu a přiměřený pohyb.

foto:pixabay.com/Alain Audet

Pokud jste majitelem některého z těchto plemen, je dobré zbystřit a zaměřit se na stav vašeho mazlíčka a případně včas zasáhnout. Ale u všech psů, a hlavně jejich pánů platí, že správnou životosprávou, správným krmením a aktivním způsobem života dosáhnete spokojeného, šťastného, a především dlouhého života vašeho chlupatého parťáka.

 

Zdroj informací:

 https://www.darwinspet.com/blog/dog-breeds-canine-obesity.html