7 důvodů, proč jsou pro psy důležité hračky

Datum:
30.10.2021 20:04
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Marieke Koenders

Každé štěně si rádo hraje s míčkem, plyšákem či speciálním uzlem. A zůstává jim to až do dospělosti. Víte ale všechny benefity, které hračky psům přináší?

Ve zverimexech, hobby obchodech, zoo marketech i v chovatelských potřebách je množství psích hraček nepřeberné. Mohou vydávat zvuky, svítit, točit se, pohybovat, být obrovské, hladké, plyšové, gumové, chytré, k snědku, prostě neskutečné množství psí zábavy.  A všichni je rádi kupují, protože pes přece taky musí dostat něco od Ježíška, k narozeninám nebo prostě jen tak. Některé hračky se setkají s velkou oblibou až závislostí, jiné zůstanou nepovšimnuty nebo jsou zničeny za pár sekund. Ale naše uspokojení není jediný klad, který s sebou hračky přináší.

1) Zábava

Samozřejmě, prvním a hlavním úkolem psí hračky je zabavit a potěšit čtyřnohého majitele. Je to sranda cokoli kousat, přetahovat se a když z toho ještě vypadne nějaká dobrota je to největší zážitek. A pak se už stačí jen nechat podrbat a v klidu spát. Sladký život.

2) Stimulace

Hraní si je také mentální stimulace a psovi to unavuje hlavu, což je přínosem především ve chvíli, kdy pes musí být o samotě. Neničí potom vybavení domácnosti, nenudí se a je unavenější než z procházky. Není to totiž jen fyzická únava, ale i psychická a chlupáč potom nevymýšlí kraviny, kvůli kterým byste se na něj mohli zlobit.

 

foto: pixabay.com/Melanie Thomas

3) Nezávislost

A pokud je hraní neunaví natolik, že dobu vaši nepřítomnosti prospí, vždy si můžou jít s hračkou hrát. A tak nejsou znudění a smutní z vaší absence, ale hrají si a čas jim rychle utíká. Stejně tak se zabaví, pokud potřebujete doma dělat cokoli jiného než být s nimi. Mají prostě další objekt zájmu, než jste vy a všichni jste tak svobodnější.

4) Vzdělávání

Hračky můžou naučit vašeho chlupatého parťáka také spoustu zákonností a dovedností. Jak dostat pamlsek z dírky, kde se tak asi může skrývat mňamka, co se stane, když zatáhne za lanko a podobně. Hraček, které jsou zaměřeny na logické myšlení je mnoho a náročnost se dá stále zvyšovat.

5) Výchova

Psi se díky hračkám mohou ubránit nevhodnému chování, především nevhodnému štěkání či kousání. Štěňata si na kousacích hračkách vybíjejí potřebu hryzat a také utišují bolest při růstu zubů. Tím se snižuje počet rozervaných bot, rozkousaných knih a zdevastovaných rukou chovatele.

 

foto: pixabay.com/Cristie Guevara

6) Relaxace

Tak jako je hračky zabaví, když se nudí, stejně tak je zbavují i stresu. Odchod milovaného páníčka z domu, mnoho lidí najednou v teritoriu či jiné stresové situace může pejsek vyřešit právě dobrou hračkou. Zaleze si a kouše nebo se začne honit za míčkem a tlak je ten tam. Prostě relaxuje.

7) Více lásky

Jelikož jste to vy, kdo hračky miláčkovi nosí a často si s ním i hraje, miluje vás o to víc. Hračku má spojenou s vaší tváří a tím pádem v něm vyvoláváte pozitivní reakce a vzbuzujete lásku. Váš vztah se prohlubuje a náklonost je větší a větší. A platí to i naopak.

Mít hodně hraček se může zdát jako rozmazlování, že si s tím vším určitě nehraje a že ho to nebaví. A ano, jsou psi, kteří si hrají jen v přítomnosti člověka nebo vůbec. Ale většina chlupáčů si rádo hraje, jsou hračkomilové a žádný počet věcí ke kousání, tahání, jezení, prostě hraní není dostatečně velký. Jen by to chtělo naučit naše čtyřnohé kamarády, aby si po sobě i všechno uklízeli. Stoupnout na pískací kost se dost podobá stoupnutí si na lego. Zatraceně to bolí.

Zdroj informací: https://rspcavic.org/7-reasons-why-dog-toys-are-important