7 typů vodítek pro malé i velké psy

Datum:
4.3.2021 10:19
Autor:
Jana Klouparová

Na volno puštěný pes, který si může hrát s jinými čtyřnohými kamarády, je ideální představou asi každého milovníka psů. Bez vodítka se však z času na čas neobejdeme. Které ale vybrat?

Ať už musíme chránit své čtyřnohé miláčky, anebo chránit psy všech ostatních před tím naším, důraz na vodítko dává i vyhláška o pohybu psů na veřejném prostranství. A tak se vodítko stává neodlučitelně součástí povinné výbavy každého pejskaře. Které ale vybrat? Přinášíme přehled 7 základních druhů vodítek.

1) KLASICKÉ VODÍTKO

Jedná se asi o nejrozšířenější typ vodítka. Je pevné a vyrobené z nylonu, z kůže, z recyklovaných PET lahví, možností je mnoho. Nebývá moc dlouhé, na jedné straně je karabina pro připnutí k obojku, na straně druhé smyčka pro pohodlnější a bezpečnější držení. Toto vodítko je asi nejlepší pro psy začátečníků, pro nevyřáděné a neposlušné jedince a také pro ty bojácné. Na tomto vodítku se pes totiž dobře ovládá, dobře se cvičí povely, nevzdálí se zbytečně daleko od vás a ani se vodítko nezamotá pejskovi pod nohy, a tak nedojde ke zbytečnému konfliktu. Nevýhoda je, že se pes moc neproběhne a pokud je to "rapl" s přemírou energie, může vám pořádně vytahat ruce.

 

foto: pixabay.com/ mattycoulton

2) PŘEPÍNACÍ VODÍTKO

Toto vodítko je základem stejné, jako klasické, jen je delší, s karabinou na každém konci a několika oky rozmístěnými po délce vodítka. Tak si můžete přepínáním vytvořit vodítko krátké, delší i dlouhé. Ale také z něj můžete mít takzvané handsfree vodítko, kdy si jej omotáte kolem těla a psa máte poblíž. Je sice na kratším úvazu, ale máte volné ruce a hlavně, pokud je pes živější, jistíte ho celým tělem a nevyklouzne vám z ruky. Další velikou výhodou je omotání vodítka kolem trupu člověka ve chvíli, kdy si pes běhá volně. Nemusíte ho tedy držet zbytečně v ruce anebo nechat povalovat na zemi.

 

foto: pixabay.com/xaya

3) SAMONAVÍJECÍ VODÍTKO

Asi nejvíce oblíbené vodítko majitelů menších plemen. Uvidíte ho na každém jezevčíkovi, pudlovi i jorkšírovi. Umožňuje volný pohyb na větší vzdálenost, ovšem se stálým dozorem, což je, především v městských parcích nutností. Je tvořen plastovým krytem, pružinou na zpětné namotávání, lanko a dvoupolohovou brzdu. Tvarů, barev, délek i stylů lanek je celá řada a vybere si jistě každý. Jen veliký pozor, toto vodítko sice dopřává velký pohyb po prostoru, ale nese s sebou i riziko poranění krční páteře vašeho pejska. Ve větší rychlosti totiž dochází k velkému trhnutí na konci vodítka. Také na větší vzdálenost není dobrá kontrola pohybu psa, což, například u rušných silnic, může být nebezpečné. Lépe je psa kočírovat průběžně a s vodítkem se naučit pracovat.

unsplash.com/ Mathilde Langevin

 

4) DVOJVODÍTKO

Pokud máte psích parťáků vícero, dvojvodítko nebo rozdvojka jsou nejlepším řešením. Jsou povětšinou z nylonu, vedou jako jedno vodítko, rozdvojí se až dále od majitele, což brání zamotávání psů do sebe. Jsou velmi pevné a udrží i větší psy. Jeho kouzlo skýtá volnou jednu ruku, žádné přendávání vodítek z ruky do ruky, ani rozmotávání zamotaných jedinců. Nejlépe se ale hodí na běžné, denní vycházky, kde to pejsci znají. Také se předpokládá jejich sladěný pohyb. Pokud máte doma temperamentního puberťáka, určitě nebude šťastný na dvojvodítku s psím seniorem. Vlastně ani jeden z nich.

foto: pexels.com/Vova Krasilnikov

 

5) STOPOVACÍ VODÍTKO

Jedná se o velmi dlouhé vodítko, které se využívá především při tréninku povelů, jako je přivolání, zastavení psa na dálku a vůbec při výcviku poslušnosti. Je to mezistupeň mezi chůzí na vodítku a běháním na volno. Takzvané stopovačky bývají 15–20 metrů dlouhé, opatřeny karabinou na jedné straně a volným zapošitým koncem na straně druhé. Pes toto vodítko táhne za sebou po zemi, není tedy nutná smyčka na ruku. Pokud se vám začne pes příliš vzdalovat, jednoduše vodítko na zemi zašlápnete a tím pohyb psa stopnete. Naopak když trénujete přivolání, vyslovíte povel a pomůžete psovi, lehkým přitahováním vodítka k sobě, povel pochopit. Opět je tu vzhledem k délce vodítka riziko nabrání velké rychlosti a nebezpečného trhnutí. Nicméně pokud vám pes vystartuje za zajícem, máte delší čas reagovat a docílit zpomalení, jak přišlápnutím šňůry, tak i voláním povelů na psa. Ovšem toto vodítko není úplně vhodné do prostředí s více psy a lidmi. Motá se totiž pod nohy těm i oněm a nečekané stoupnutí na vodítko projíždějící pod vámi, končí většinou pádem na zem. 

foto: pixabay.com/ RebeccasPictures

 

6) AMORTIZAČNÍ VODÍTKO

Nebo také vodítko s tlumičem je opatřeno gumou, tzv. amortizérem, který tlumí nárazy a tlaky. Na obou stranách jsou karabiny na připevnění k postroji psa a k sedáku pána. Je využíváno především u psích sportů jako je canicross, dogtrekking, skijöring, zkrátka všude, kde je pes v tahu. Díky amortizéru dochází k postupnému natahování vodítka, pohyb je plynulý a nedochází k nežádoucím rázům při nerovnoměrném tahu, a tím se šetří záda člověku i psu. O lepších sportovních výkonech ani nemluvě. Nicméně, na běžné venčení není toto vodítko úplně vhodné, jelikož právě kvůli amortizéru nemůžete psa plně a dostatečně rychle ovládat.

foto: pixabay.com/ JACLOU-DL

 

7) VÝSTAVNÍ VODÍTKO

Toto vodítko je velmi specifické a jeho použití, jak název napovídá, je úzkoprofilové. Jedná se o krátké a tenké vodítko, které při předvádění psa zvýrazňuje jeho přednosti – pozvedá hlavu, pomáhá držet správný postoj a hlavně není moc vidět, aby nekazilo dojem. Někdy bývá vyšperkováno nebo barvou zvýrazňuje důležité části psa. Rozhodně běžné venčení není na tomto vodítku vhodné. Vzhledem k jeho účelu nebývá příliš pevné, a tudíž bezpečné pro vašeho miláčka a okolí.

foto: pixabay.com/katrina_s