8 druhů zeleniny, která je pro psy prospěšná

Datum:
6.10.2021 21:35
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: unsplash.com/Ben Hanson

Psi přímo nepotřebují čerstvou zeleninu, aby doplnili všechny potřebné vitamíny a živiny. Pokud se jim ji ovšem rozhodnete dát, slouží jako fantastické nízkotučné a zdravé pokrmy.

foto: unsplash.com/Samia Liamani

  1. Mrkev 

Mrkev patří u psů mezi velmi oblíbený pokrm. Je sladká, křupavá a během žvýkání zároveň zabraňují tvorbě zubního plaku. Mrkev je vynikajícím zdrojem draslíku, vlákniny a vitamínu A.  Ať už se rozhodnete krmit mrkví vařenou, nebo syrovou, určitě neuděláte špatně. Jen je dobré velikost mrkve přizpůsobit velikosti vašeho psa. 

  1. Sladké brambory

Sladké brambory nikdy nedávejte psům v syrovém stavu. Ovšem pokud je tepelně upravíte, máte pro vašeho mazlíčka výživný a zdravý pokrm. Obsahují vysoký obsah vitamínu A, který pomáhá podporovat zdravou kůži a srst. 

  1. Hrášek 

Hrášek se spíše řadí mezi luštěniny, ale i tak ho zařadíme do tohoto seznamu. Ať už syrový nebo vařený je hrách pro psy v malé míře prospěšný. Díky své velikosti je skvělý na trénink jako zdravá odměna. Obsahuje vlákninu, bílkoviny a také vitamíny A,B,C a K. 

  1. Brokolice

Brokolice se může podávat psům jak syrová, tak vařená. Ale je s touto zeleninou spojené i riziko. Ve větším množství může psům způsobit podráždění žaludku. Tato zelenina je nízkokalorická a  bohatá na vitamín K, který zlepšuje pevnost a hustotu kostí. 

  1. Řapíkatý celer 

Vařený nebo syrový celer je bezpečnou volbou pro psy, z nichž mnozí si opravdu užívají jeho super křupavou strukturu. Pokud má váš pes problémy se žaludkem, tak se této zelenině raději vyhněte. Celer podporuje zdravé zuby, dásně a dokonce i osvěžuje dech. Díky vysokému obsahu vody je celer extrémně nízkokalorický. 

  1. Zelené fazolky

Sladká chuť fazolí psům chutná a vysoký obsah živin z nich dělá zdravou pochoutku. Obsahují železo, které pomáhá podporovat produkci červených krvinek. Jsou skvělé pro psy, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. 

  1. Okurka

Okurky mají velký obsah vody a mohou dopřát osvěžení v chladném dni. Zároveň jsou skvělé v boji proti zápachu z úst. Tato výživná zelenina také obsahuje oxid křemičitý, stopový minerál, který pomáhá s růstem a udržováním pojivových tkání těla. 

  1. Květák 

Květák se psům podává v syrovém i vařeném stavu. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají snížit záněty, což je dobrá volba pro psy, kteří trpí bolestmi kloubů. Dále také obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje zdravou funkci střev. 

foto: unsplash.com/Randy Fath

Ačkoliv se může zdát, že váš mazlíček může sníst cokoliv, je několik druhů zeleniny, které jsou pro psa přímo nebezpečné. Patří mezi ně cibule, česnek, pórek, jarní cibulka, kapusta a syrové brambory.

zdroj informací: thesprucepets.com/ LAURA MUELLER