8 důvodů, proč je lepší mít psa na vodítku

Datum:
18.3.2022 11:39
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/katerinavulcova

Chudáček pes, táhne se za vámi na vodítku, div se neuškrtí, nebo táhne vás, div se neuškrtí, a to jdete jen do parku. Nebylo by lepší ho mít na volno?

O volném pohybu chlupáče všude, kam se hnete, sní asi každý chovatel. A určitě každý pes. Ale jsou chvíle, kdy je vodítko přece jen lepší, zvláště pokud žijete ve městě.

1. Auta

Asi nejdůležitější chvílí, kdy jste vděčni za vodítko, je rušná silnice a nevyřáděný pes. Jakmile byste jej měli na volno, pravděpodobnost, že skončí pod nějakým autem je dosti vysoká. A žádná kolize se čtyřmi koly nedopadne dobře. Od otřesu či zlomených žeber až po ztrátu svého čtyřnohého přítele. A to za to nestojí.

2. Seznamování

Pokud se setkáte s cizím psem, je vždy lepší mít pejska na vodítku. Máte kontrolu nad jeho chováním, a především i nad chováním toho druhého, protože jej můžete kdykoli odtáhnout, začal-li by se jeden z nich chovat agresivně nebo nevhodně. Jen si dejte veliký pozor, aby se vám chlupáči do vodítek nezamotali. Mohlo by to mít neblahou dohru a rozplétat vodítka mezi vyceněnými vrčícími zuby nechcete.

foto: pixabay.com/pasja1000

3. Zachování čistoty

Nemá to tak každý pes, ale mnoho čtyřnohých parťáků se někdy podobá spíše vepříkům než domácím mazlíčkům. Jakmile je někde v dohledu bahno, kočičí trus či kupa hnoje, je po klidné procházce. Je to největší lákadlo, nemluvě o vyzrálé mršině či vyvrhnuté rybě. Něco jako Hugo Boss pro psy. A pokud nemáte kamaráda na vodítku, můžete si být téměř jisti, že domů půjdete s novým parfémem či, v lepším případě, se zcela změněnou barvou vašeho chlupáče.

4. Neztratí se

Někteří psi jsou prostě útěkáři. Jakmile zacítí volnost, vezmou čáru. Nebo jen chtějí vyběhat ten přetlak energie nashromážděný za celý den. Anebo jsou jen zvědaví a chtějí se jít podívat prostě všude. Většina psů to samozřejmě nemyslí osobně vůči vám. Málokterý chlupáč uteče od pána, jako protest proti špatnému zacházení. Jen prostě běží a nemyslí na to, že se může ztratit. Nenajde cestu k vám nebo domů a váš pach už taky nelze zacítit. A noc v útulku si nepřeje žádný pes. Díky vodítku se tomuto můžete skvěle vyhnout i za cenu lehkého omezení volného pohybu.

5. Požírání humusu

A opět, tuto potřebu nemá každý pes, potřebu vrhnout se na první exkrement, čím uleželejší tím lepší. Ale požírat jdou i jiné nežádoucí věci. Staré jídlo, plesnivé zapomenuté svačiny, cizí pamlsky nebo, nedej bože, návnady na myši či otrávené nástrahy od bezcitných lidí. Když máte psa na vodítku, neodejde od vás na takovou dálku, abyste nevěděli, co dělá, co jí a nemohli tomu zabránit.

foto: pixabay.com/icsilviu

6. Nechtěná štěňata

Ne všichni psi jsou vykastrovaní či sterilizovaní a nikdy nevíte, kdy váš pes narazí na hárající fenku. Nebo kdy vaše fenka potká svou pravou lásku. Stačí chvilička a nová várka štěňat je na světě. Jsou sice roztomilá a vy je budete milovat, ale starat se o ně nemůžete a sehnat pro všechny nové páníčky nebude jednoduché. Proto je lepší, především pokud máte hárající fenku, držet ji vždy na vodítku a ideálně se vyhýbat veřejným parkům.

7. Jsem něčí

Dalším pozitivem vodítka je jasně identifikovatelný vztah mezi psem a pánem. Každý ví, že k někomu patří, že to není zatoulaný pes a že se nemusí nikdo bát, že by byl bez kontroly. A i kdyby se stala nehoda a parťák se vám vyškubl a utíkal od vás pryč, bude mít vodítko na krku a bude snadněji polapitelný.

8. Je to ve vyhlášce

A v neposlední řadě, mít psa na vodítku je jedním z povinných úkonů uvedených v městských vyhláškách. Aby byl pes na volno, musí mít náhubek a musí být naprosto ovladatelný, v opačném případě musí být na vodítku. Taky je mnoho míst, kde bez vodítka nemůže být vůbec. Pokuty jsou celkem vysoké a pokud se nacházíte v honitbě, mohli byste o psa i přijít. Dohadovat se strážníky nebo s lesní stráží není nic příjemného.

 

A navíc, mít vodítko znamená, že máte další možnost, kde se designově vyřádit. Vodítek a šňůr na psi existuje nepřeberné množství a pokud rádi oblékáte sebe či psa, můžete střídat každý den jiné vodítko sladěné s vaším outfitem, počasím, náladou či společností. Takže, čím lépe si pes zvykne na úvaz, tím lépe, jednodušeji a především bezpečněji se vám i jemu bude žít.