8 věcí, které byste se měli naučit od svého psa

Datum:
12.6. 11:23
Autor:
Jana Klouparová

foto: Unsplash / Ron Fung

 

Od malička je učíme různé povely, dovednosti i hry, ale zapomínáme na jednu důležitou věc. I naši čtyřnozí mazlíčky nás mohou mnohém naučit. Tady je výčet toho, co bychom od nich měli pochytit.

ZAPOMEŇTE NA MULTITASKING

Když mají psi nějakou práci, věnují jí svou veškerou pozornost. A čím dál více se ukazuje, že by lidé měli dělat to stejné. Vědci ze Stanfordu zjistili, že pozornost a paměť trpí zejména u těch, kteří ji tříští na práci, emaily i surfování po internetu zároveň, ve srovnání s těmi, kteří se plně zaměřují pouze na jeden úkol najednou. I jiné studie naznačují, že zaměstnanci při multitaskingu skutečně ztrácejí více času.

ZDŘÍMNĚTE SI

No opravdu, kolik psů by dokázalo fungovat od rána do večera bez chvilkového spánku? Studie zahrnující 24 tisíc lidí ukazuje, že lidé, kteří si pravidelně zdřímnou, mají o 37 % nižší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby než lidé, kteří si zdřímnou jen příležitostně nebo vůbec. Krátké zdřímnutí může navýšit váš pracovní výkon a celkovou bdělost.

PROCHÁZEJTE SE KAŽDÝ DEN

Ať už máte čtyři nebo dvě nohy, chůze je jedním z nejbezpečnějších a nejjednodušších způsobů, jak spálit kalorie a posílit zdraví svého srdce. Pravidelné procházky vám také mohou pomoci v boji s depresí, zhubnout přebytečná kila, snížit riziko cukrovky 2. typu, snížit riziko rakoviny prsu a tlustého střeva. Chůzí také udržujete své kosti silné a mysl bystrou.

PĚSTUJTE PŘÁTELSTVÍ

Lidé i psi jsou společenští tvorové a samotné pěstování přátelství má měřitelné zdravotní přínosy. Australští vědci sledovali 1500 starších lidí po dobu 10 let. Lidé, kteří měli nejvíce přátel měli 22% pravděpodobnost, že budou žít déle než ti, kteří měli nejméně přátel.

ŽIJTE PŘÍTOMNÝM OKAMŽIKEM

Tohle je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších věcí, které bychom se měli od svých psů naučit. Ve studii nazvané „A Wandering Mind Is an Unhappy Mind“ přišli psychologové z Harvardu k názoru, že lidé jsou nejšťastnější, když dělají činnosti, které udržují mysl soustředěnou, mezi nimi například cvičení nebo sex. Plánování a vzpomínání nebo přemýšlení o čemkoliv jiném může v určitém smyslu podkopávat vaše štěstí.

BUĎTE ZVĚDAVÍ

Říká se, že kočkám může jejich zvědavost pěkně znepříjemnit život, u lidí je tomu však naopak. Vědci zjistili, že lidé, kteří jsou zvědavější, mívají větší smysl života. Jiné studie pak propojují zvědavost s psychickou pohodou a rozšiřováním znalostí a dovedností.

PROTAHUJTE SE

Protahování vás udrží v kvalitním rozsahu pohybu, tím jeho výhody nekončí. V 10týdenní studii dobrovolníci, kteří necvičili, jen se protahovali, zaznamenali překvapivé fyzické změny. Kromě zlepšení flexibility zvýšili svou svalovou sílu a vytrvalost. Přestože studie byla malá, výsledky naznačují, že strečink může být dobrou alternativou pro lidi, kteří si nemohou dovolit tradiční silový trénink.

HRAJTE SI

Házet si míčkem není zábavou jen pro zvířecí mazlíčky. Stuart Brown ve své knize „Play“ píše, že hraní je společně se spánkem a jídlem základní lidskou potřebou. Hra zlepšuje inteligenci, kreativitu, řešení problémů a sociální dovednosti. Vezměte si tedy příklad ze svého mazlíčka a věnujte se činnosti, která nemá jiný účel než pouhou zábavu.

 

 

zdroj info: pets.webmd.com/ss/slideshow-things-you-learn-from-your-pet