Abnormální chování

Datum:
10.12.2014 17:25

Špatné chovatelské praktiky, zejména u čistokrevných psů

mohou vést k poruchám chování, včetně vzniku onemocnění  nervové soustavy. Ignorace není řešení.

Abnormální chování 

Problémy mohou mít své kořeny ve špatné výživě a s ní spojené toxicitě, chronické encefalitidě po vakcinaci, nedostatku pohybu, ale i nedostatečné pozornosti a vlivu majitele zvířete v jeho očekávání a požadavcích, které mohou mít na osobnost zvířete negativní vliv. Na zdraví psa se bohužel podepisuje i břemeno rodinných konfliktů.

 

Pomoc mohou představovat obecná opatření:

 

  1. Vyloučit z potravy zvířete jakékoliv jídlo, které obsahuje konzervační prostředky, barviva, aditiva, a chemikálie, které mohou dráždit mozkovou tkáň a vyvolávat abnormální reakce. Nahradit komerční krmivo čerstvou stravou.

 

  1. Zajistit přísun vitamínů skupiny B. Po dobu 2 měsíců podávat B komplex od 5 do 20 mg.

 

  1. V případě podezření na nahromadění toxických látek v organismu psa podávat podle velikosti zvířete zinek (2- 20 mg denně) vitamín C (250 mg denně), lecitin ( ½ lžičky denně), kostní moučku (osminu lžičky denně). Užitečný je rovněž algin  (alginát sodný), což je přírodní látka, která z těla odstraňuje těžké kovy například olovo. Na vyloučení těžkých kovů spolupracují zinek s vitamínem C. Lecitin chrání před podrážděním neurony. Kostní moučka napomáhá detoxikaci a chrání nervy.

 

  1. Zamezit kontaktu zvířete s cigaretovým kouřem, výfukovými plyny a chemickými přípravky proti hubení blech, které poškozují nervovou soustavu.

 

  1. Pro zvířata, která dostávala hodně léků nebo mají sklon k epilepsii nervový systém posílí oves (Avena sativa). Pro zvířata s depresí je vhodný sporýš lékařský (Verbena hastata). Zvířatům projevujícím se nervózním strachem (neklidný spánek se svalovými záškuby) může pomoci šišák (Scutellaria lateriflora). Přecitlivělým, která mají trávicí potíže prospěje kozlík lékařský (Valeriana officinalis).