Aby učení nebylo mučením

Datum:
7.6.2014 17:31

Poslušná chůze na vodítku formuje chování našeho psa. 

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé se svými psy navštěvují profesionální cvičitele je ten, aby se z venčení svých miláčků vraceli domů se stejně dlouhýma rukama jako když odcházeli. 

Zoufalec na vodítku

Do jakých situací dokáže zoufalého chovatele vehnat nemožný pes na vodítku by se na tuto stránku nevešlo.Naučit psa pozorné chůzi, aby chodil vedle vás po levé straně a měl na vás přilepený zrak není meta, které byste nedosáhli. Naučit psa chodit ve vaší blízkosti je přínosná  zkušenost na kterou se může těšit.

Když si nepřejete, aby se váš pes omotával se s vodítkem kolem sloupů veřejného osvětlení musíte ho motivovat k rozumu. K pozorné chůzi, která se pro psa může stát zábavnou hrou. Bojácným či zdráhavým psům „pozorná chůze“ dodává potřebnou jistotu. Svět psa se zaměří na vás a na něj samotného, což je pro zvíře uklidňující. 

Jak na to?

 

Jednoduše. Pokud jste zapracovali na volném formování pozornosti učení chůze bude hračka. Cvičení je dobré provádět bez vodítka v bezpečném, uzavřeném pro psa nudném prostředí. Třeba na dvorku nebo jiném plácku, kde psa pod učení chování nic nerozptyluje. Nemáte-li k dispozici uzavřený prostor, jděte do otevřeného se psem na desetimetrovém vodítku. Ve chvíli volně formujte pozornost psa na sebe. Několikrát klikněte a odměňte psa, aby se mu rozeběhl motor. Různě se natáčejte a pozorujte, jak vás pes sleduje. Nechte ho, aby byl zvědavý co provádíte, a chtěl na to přijít. Soustřeďte se na pomyslný „magický kruh“ což je prostor, který se rozpíná metr nalevo od vás a půl metru před vámi. Kdykoliv se pes dostane do tohoto prostoru odměňte ho pamlskem. Ve vytyčeném prostoru budete psa odměňovat tak dlouho, dokud mu nedojde, že jde o „posvátnou půdu“ k níž je přitahován. Jakmile pes vstoupí do „magického kruhu“ nastavte pamlsek do blízkosti vašeho levého kolena, abyste motivovali vzájemnou blízkost. Magický kruh postupně zmenšujte. Myslete na to, jak přesně budete psovi pamlsek podávat, aby zachoval postoj, který vyžadujete. Cvičte! Nešetřete pochvalou a odměnami! Uvidíte, že pes přemýšlí, o prospěšnosti pobývat v magického kruhu. Pak můžete zvýšit laťku, čímž se rozumí vyžadovat, aby se na vás pes díval, jako babička na obrázek panny Marie. Dokud vám pes nebude  nabízet pohled upřený na vás trénujte a odměńujte ho, aby si  zafixoval, co po něm chcete. Někteří psi mohou být k bezvadné pozorné chůzi zformováni během jedné lekce, jiným to může trvat týdny. Radosti, že pes jde po vašem boku a věnuje vám svoji pozornost se samozřejmě nic nevyrovná.