Anatolský pastevecký pes

Datum:
9.2. 15:05
Autor:
Lenka Lvíčková
Kategorie:
Psi,

Anatoský pastevecký pes  Turecky : Anadolu Çoban köpeği

Plemeno, které se obecně dělí na několik typů: akbaš,karabáč a kangal.Je to velký silný a svalnatý pes, který je samostatný, klidný ,rozvážný a inteligentní pes vhodný spíše na venkov.

Je podezřívavý vůči cizím lidem  a může být agresivní vůči jiným psům. Dokáže dost  hlasitě štěkat na někoho, kdo se zdá být podezřelý. Bude jednat, aby chránil své lidi a majetek. Anatolský pastevec je drsný, impozantní strážce, který chrání své teritorium.

 

 

Historie

Anatolie nebo Malá Asie je poloostrov, který tvoří asijskou část turecká. Na této křižovatce rané civilizace se choval Coban Kopegi (pastýřský pes), předchůdce dnešního anatolského ovčáka.

Centrální oblast Anatolie je vysoká plošina nekonečných plání a kopců. Země je zasněžená  s teplotami pod nulou. V tomto krutém, neústupné klimatu si Anatolský pastýřský pes vybudoval svou dlouholetou pověst jako vrchního hlídače stáda. Starověké artefakty, které pocházejí z Babylonské říše, dokumentují předky plamene.

Asyrské reliéfy v řezbářství uložené v britském muzeu datované do roku 2000 př.nl. zobrazují velké psy známé typu anatolského ovčáka. Nejčastější knihy Bible popisují pastýře, jejichž psi byli s největší pravděpodobností místními variacemi Anatolského pasteveckého psa.

Američtí rančeři začali dovážet anatoly v poválečných padesátých letech minulého století a plemeno se v této zemi v sedmdesátých letech minulého století skutečně ujalo. Úspěch za pevné založení plemenné stanice v Americe jde za  poručíkem Robertem Ballardem z amerického námořnictva, který získal pár v Turecku. V roce 1970 odchoval svou první linii a poskytl základy pro americké chovatele.

Austrálie zaregistrovala plemeno v roce 1985, kdy bylo dovezeno jako strážní pes pro zvířata a majetek

 

 

Vzhled

Vzhled Anatolského pasteveckého psa je robustní, má širokou silnou hlavu s dobře vyvinutými rameny a dlouhým ocasem s mírným zvlněním .

Postava ztělesňuje rovnováhu i sílu. Pohyb by měl být pružný a silný. Srst může mít jakoukoliv barvu , nejčastější je strakatý s černou maskou. Má tlustou dvojitou srst ,která je poněkud drsná a musí být v horkém počasí několikrát týdně kartáčována.

 

 

Temperament

Horské plemeno bylo vyvinuto v průběhu času, aby chránilo stádo před vlky,  či medvědy.

Tito psi jsou inteligentní a klidní, mohou se rychle učit, ale mohou se rozhodnout, že neposlechnou. Anatol je velmi loajální a může být nesmírně majetný a ochranny ke své rodině. Je to odvážný a sebevědomý pes. K dětem se chová velice přátelsky. Anatolský ovčák se nedoporučuje pro život v malých čtvrtích, protože jeho mohutný štěkající hlas je slyšet po celé ulici. Anatola byste měli trénovat hned  jakmile ho přivedete domů. Měl by být socializován s ostatními členy rodiny a se zvířaty kolem sebe.

Nikdy byste ho neměli uhodit, protože si to dlouho pamatuje a je nebezpečí, že ztratíte jeho důvěru.Je lepší ho radši pokárat. On dobře ví, co provedl.

 

Zdravotní problémy

V chovu je někdy pozorována entropie a dysplazie kyčelních kloubů. Oči a boky by měly být před chovem testovány.

Zdá se, že byl  pouze jeden průzkum, anatolských pastýřů proveden v roce 2004 britským klubem chovatelů. (podle průzkumu průměrná délka života 23 zemřelých psů byla 10,05 let To je o tři až čtyři roky delší než ostatní plemena jiných velikostí která měla střední délku života 6 až 8 let. Hlavními příčina úmrtí psů v průzkumu byla rakovina 22%, srdeční selhání  13% a stáří 13%.

 

Výška                 psa 74-81cm

                          fenka 71-79cm   

Hmotnost       psa 50-65kg

                          fenka 40-55kg

Barva                  zlatá, žíhaná

Délka života       13-15 let

FCI skupina 2    Molossian

AKC pracovní


Další články