Balastní látky v potravě našeho psa

Datum:
19.5.2014 16:35

Balastní látky v potravě jsou téměř důležitější než vitamíny.

Co obsahuje balastní látky? Zdrojem balastních látek je široké spektrum zeleniny a ovoce. 

Zelenina 

Balastní látky v potravě našeho psa

Balastní látky v potravě psa jsou téměř důležitější než vitamíny. Trávicí trakt psa si bohužel neumí poradit s celulózou, tedy buněčnými stěnami v zelenině a ovoci. Ovoce a zeleninu bychom proto měli rozstrouhat nebo rozmixovat, aby pes mohl porušenou celulózu strávit a využít. Pro psa se stává i zdrojem vitamínů.

Dobré jsou i zeleninové šťávy. K syrové nebo blanšírované zelenině (podle snášenlivosti) vždy přidáme trochu oleje.Zelenina může být vhodným doplňkem stravy bohaté na proteiny a sacharidy. Brambory dáváme psovi jako zdroj energie podobně jako obiloviny. Psům chutná cukrová kukuřice, mrkev, petržel, květák, rukola, cuketa, brokolice, zelené fazole(vařené), kedlubna, dýně, bílé zelí, celer, růžičková kapusta a špenát (blanšírované), ale také květák nebo salátová okurka. 

Ovoce

Vzhledem k tomu, že psi mohou sami produkovat vitamin C, není nezbytné, aby ho přijímali v potravě. Ovoce jako zdroj vitamínů není pro psa tak důležité jako pro člověka. Ovoce podávané psům by vždy mělo být hodně zralé. Psům většinou chutnají jablka, banány, hrušky ale také jahody, maliny, kiwi, pomeranče, mandarinky i broskve nebo meruňky. 

Čerstvé bylinky

 

Ke zdravým přísadám potravy psa se řadí spirulina, chlorela, med, či aloe vera, patří i čerstvé bylinky: řeřicha zahradní, bazalka, kerblík nebo máta.  


Další články