Boudy a vhodné stelivo

Datum:
31.8.2014 10:33

Pes obývající boudu by měl mít nárok na svoje pohodlí. 

Správná bouda stejně jako boudička splňující požadavky na pevnost, izolační schopnost a snadné čištění je pro psa domovem minimálně na deset let. Má-li se pes s příbytkem spřátelit měl by mít v boudě svoje pohodlí. I když si ho psi sami nárokovat nemohou většina chovatelů jim ho ve vlastním zájmu zajistí. 

Kdo chce předejít onemocnění ledvin z prochladnutí anebo nepříjemným otlakům dá si práci s výběrem z širokého spektra psích matrací, slamníčků nebo molitanových rohoží, které jsou na trhu. Při koupi správné „podložky“ by neměla hrát roli pouze její cena. Mělo by nás zajímat, jak snadno se bude udržovat. To znamená čistit nebo prát? Jaký materiál psovi vyhovuje je nutné vyzkoušet. 

Co je dobré vědět o podestýlce

Řada psích plemen podestýlku v boudě nesnáší a proto ji vyhrabává ven. O podestýlku nestojí čuvač, novofundlák, ale příkladně ani sańoví psi, kvůli svojí husté srsti. Pro hladkosrstá plemena psů je alespoň v zimě podestýlka nutností. Za tradiční podestýlku je považována čistá, nezdrchaná sláma. Nejvhodnějším stelivem je sláma ovesná. 

Někteří chovatelé slámu nahrazují senem. Je méně vhodné protože snadno vlhne. 

 

Tím, že pro psa opatříme do boudy vhodné stelivo starost o jeho pohodlí a hygienu nekončí. Stelivo rostlinného původu se musí vyměňovat nejméně jednou týdně.