Brucelóza a její šíření

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

 Třebaže se vyskytuje vzácně měli bychom vědět, že se již objevila i u nás a pro chov psů je velmi nebezpečná.Brucelózu, lze bezpečně zjistit pouze rozborem krve, případně tkání štěňat a poševního hlenu. Příznakem nákazy samců je otok varlat a u obou pohlaví zvětšení lymfatických uzlin a také zánětlivý výtok z očí.

 

Zdroj nákazy

Nejčastějším zdrojem nákazy je pohlavní styk nebo poševní hlen fen. K nákaze může dojít také stykem s potracenými štěňaty. U samců bývají bakterie obsaženy ve spermatu, takže k nákaze feny může dojít při krytí.

 

Léčení brucelózy

Léčení je obtížné, neboť dosud neexistují spolehlivé prostředky. Podobně jako u brucelózy skotu a jiných domácích zvířat platí přísná karanténa. Nakažená hospodářská zvířata se utrácejí. Nemocná zvířata se již k chovu nehodí. K potratům fen dochází v poslední třetině březosti. Vyléčená zvířata bývají často bacilonosiči.

Nákaza brucelózou u člověka zatím bezpečně prokázána nebyla. Obvyklým příznakem jiných brucelóz u člověka je zvýšená teplota a kruté bolesti hlavy. Vyloučeny nejsou ani jiné komplikace.