Být veterinárním doktorem je o člověčině

Datum:
27.2.2015 09:45

Veterinární lékař je člověk, který musí být neustále ve střehu, aby nic nezanedbal. 

Kdosi řekl, že lidská duše je zrcadlo, ve kterém lze shlédnout obraz božského rozumu. Pokud by tomu tak bylo i v případě výdělečných chovatelů psů, byli by možná zvířecí doktoři bez práce? Jenže oni nejsou! Pacientů s vrozenými vadami, trpícími chronickými problémy genetického poškození neubývá. Do smutných  psích očí čekajících na pomoc se tak každý den musí dívat i člověčinou obdařený doktor Miloš Havelka. 

Být veterinárním doktorem je o člověčině 

Jorkšírka nešťastnice

Do ambulance vstoupila elegantní, mladá  žena. V náruči drží  jorkšírku. Citově založené, aktivní a hravé zvíře. Vyšlechtěné plemeno, pro které jsou typické kolenní potíže, utržená sítnice, nevyvinuté zuby a porodní problémy. „Večer vyskočila na gauč a nosí si packu,“ řekne posmutněle panička roztomilé pacientky, než ji opatrně postaví na vyšetřovací stůl. Doktor Havelka pokyvuje hlavou.

 Být veterinárním doktorem je o člověčině 

„Pokud se nemýlím, pravou packu má operovanou,“  snaží se bez použití síly s přispěním paničky položit pacientku na pravý bok. „Pepsinko, buď rozumná, neutíkej přede mnou, já jsem starší pán,- těžko tě doběhnu,“ uklidňuje malou nešťastnici svým klidným hlasem.     

 „Měla operovanou čéšku,“ upřesňuje panička. Ukazuje se, že návštěva ordinace nebyla zbytečnou.

„Má rupturu vazu v koleni,“ manifestuje na názorném obrázku klientce problém doktor. Z její tváře se semknutými rty je patrné, že tuší , co ji čeká.  Nemýlí se!

„To kolínko se musí chirurgicky rozebrat a dát do pořádku.“ Netají se neradostí z vyřčené diagnózy a charakteru operace zvěrolékař. „Odoperovat by se to mělo, co nejdřív. Objednal bych vás u chirurga na středu?“

S majitelkou jorkšírky se zatočila zeměkoule. „Musím se domluvit v práci,“ vydechne zaskočena. Doktor její situaci  chápe, a proto se snaží vyřídit operaci na čtvrtek. „Dneska jí něco píchneme, domů dostanete dobrotu proti bolesti a pozítří si dojdete na předoperační vyšetření,“ sumarizuje postup ošetřující lékař. Majitelka od něho dostává potřebné informace ke krmení zvířete před operací, ale také o předběžné ceně operační zákroku, včetně předoperačního vyšetření. Deset až osmnáct tisíc ji kupodivu neohromí. „Už jsem to zažila,“ řekne ke složitému výkonu s následnou domácí léčebnou péčí smířeně, milující panička Pepsinky.