Být veterinárním doktorem je štěstí

Datum:
30.1.2015 10:52

Na pestrost pracovní náplně si rodinný veterinární lékař Miloš Havelka se specializací gastroeterologa stěžovat nemůže.  V ordinaci má, podle svých slov přes 40 pacientů denně. 

„Jsem trochu přibržděnej. Včera jsem v ordinaci skončil  v devět večer.  Od půlnoci jsem řešil tři pohotovosti a v půl šesté ráno musel zkontrolovat stav pokousaného jezevčíka,“ řekne, než přivítá dalšího klienta. 

Kontrola jako společenská událost

Do prázdné ordinace přiteče jako velká voda drobná paní se siamskou kočičkou. „Tak se podíváme, jak jsme na tom?“ neotálí s otevřením kočičí tlamičky doktor.

Být veterinárním doktorem je štěstí

„Má tlamu jako boxer, že jo?“ pozoruje a komentuje prohlídku dásní majitelka. Doktor chce vědět, jak žere.   „To žrádlo je málo drahý. Moc jí nejede. Ona je madam, baví jí dělat vofrky.“ zavtipkuje o apetitu svého miláčka. Doktor prosí sestru o tampón. „Vypadá to dobře,“ konstatuje.

Být veterinárním doktorem je štěstí

„Měla pištěl až do nosní dutiny,“ zasvěcuje nás panička. „Chodím sem kvůli panu doktorovi, a zneužívám k tomu kočku.“ Mrkne na doktora a obdaří ho úsměvem.  „Mám tu pocit souznění. Je to něco jako společenská událost,“ vyšvihne veterinárnímu lékaři hlubokou poklonu. Jeho konstatování, že další kontrola nebude nutná, majitelku vyléčené kočičky nerozhodí. „Co se dá dělat?“ pokrčí rameny. „Teď mi kašle Voříšek,“ nehodlá se vzdát potěšení přijít zítra znovu. Z ordinace naspěch nemá. Než doktor zanese do počítače výsledek kontroly zapovídá se: „Je to nalezeneček, který si to užívá. Nemáte ponětí, co mě už stála peněz. Ona se chová se jako pes. Chce se vozit v autě. Když mi jednou vlezla pod spojku stálo to třicet tisíc,“ pohladí kočičku láskyplně po hlavě. Pobaveně řekne: „Tak zítra pane doktore nashledanou.“ 

Že by doktor Havelka na chvíli vydechl podle všeho nehrozí.

“Máte na drátě nějakou paní. Chce s vámi mluvit hned teď!“ naléhá sestřička. Doktor zvedne telefon. Poslouchá a pak se zeptá:  „Jakou má stolici? Bobek? Šlem? Kde? Na začátku, mezi nebo na konci? Zastavte se! Něco vám dám, abychom ty potvůrky, co tam můžou bejt  vybili.“ Navrhne, aby hovor zbytečně neprotahoval. Do prázdné ordinace z plné čekárny  na vodítku „nakráčel“ další pacient.  .