Být veterinárním doktorem je závazek

Datum:
3.3.2015 23:22

Povolání certifikovanéhoveterinárního lékaře nevyžaduje jen arzenál praktických dovedností. 

Od zvířecí doktora se očekávají rychlá rozhodnutí a kvalifikované výkony. Rozjímat, či ztrácet čas hledáním výmluv si dovolit nemůže. 

Miniaturní vysokohorský turista

Za dvě hodiny se v ordinaci MVDr. Miloše Havelky vystřídala řada pacientů s nejrůznějšími zdravotními problémy. To nejlepší nás teprve čekalo.

 Být veterinárním doktorem je závazek

Do ordinace vstoupil  tanečním krokem dobře naladěný muž s čivavou v náruči. Svěřuje se, že spolu jedou lyžovat do Alp. Aby to prckovi na ledovci neklouzalo potřebuje ostříhat drápy. Svého mazlíka by chtěl nechal i očkovat, aby v cizině něco nechytili… 

Doktor je z přání klienta u vytržení. „Tak my chceme  cestovat,“ vyhodnotí informaci, a snaží se soustředit na zdravotní prohlídku psa v miniaturním vydání.

 „Je trochu přerostlý, že jó?“ dotírá na mlčícího doktora se stetoskopem v uších mírně zklamný perfekcionista ve značkovém oblečení. „Spíš mě udivuje, že má hošík ještě mléčné zuby, které už měly nahradit zuby trvalé,“ zdůrazní lékař.  „Jeden nám už brzo vypadne,“ neguje doktorovo zjištění majitel. Prohlídka chrupu ročního pejska nebaví. Začíná se vztekat. „Nech toho! Nepomůže ti ani když mě počůráš,“ domlouvá obříkovi doktor. S připravenými kleštičkam na zkrácení drápů pejska očividně naštve. Nadešla chvíle předvést ,  že se rozčílená čivava se umí rvát jako lev. V náruči sestřičky nemá šanci doktora pokousat. Páníčkova vize, že teď už pejsánkovi stačí jen píchnout „včeličku“  bere za své.

Být veterinárním doktorem je závazek  

“Bez mezinárodního očkovacího průkazu  vycestovat nemůžete. Pet pas musí mít veškeré náležitosti, včetně potvrzení o vakcinaci a průkazné identifikaci zvíře pro Centrální evidenci,“ cituje Nařízení Evropského parlamentu a navazující vyhlášky pro pohyb zvířat Phdr. Havelka. Z potřeby mikročipu je páníček vyloženě na mrtvici. Váhá, jestli to má dopustit? Pod tíhou argumentů svolí.

Být veterinárním doktorem je závazek

 

Být veterinárním doktorem je závazek  

 „To bude tanec, já to nechci vidět. Mohu se vzdálit?“ zeptá se až přecitlivěle. Doktor s připraveným čipem a vakcínou  není proti. Vlastní zákrok je rutijní záležitostí.  Pejsánek v očích páníčka, o kterého se u dveří pokoušely mdloby vyrostl v hrdinu. „Koupím ti za to v Praze luxusní bundičku,“ slibuje obříkovi za vytrpěné příkoří rozechvělým hlasem, než mu veterinář vystaví pas a provede nezbytné úkony pro Centrální evidenci zvířat.