Být veterinárním lékařem je o profesionalitě

Datum:
6.2.2015 13:35

 

Nepřijít do práce se vztyčenou hlavou si rodinný veterinární lékař Miloš Havelka představit neumí. Ordinací denně projdou na čtyři desítky pacientů. Jak funguje Havelkův barometr čiré člověčiny jsme se mohli při návštěvě ordinace přesvědčit na vlastní oči. 

Být veterinárním lékařem je o profesionalitě

Kříženka

O hlubokém vztahu člověka a jeho psího společníka se  v  roli pozorovatelů ujišťujeme snad v každé minutě. Výjimkou není ani další pacient v ordinaci.

Být veterinárním lékařem je o profesionalitě

 

„Od Vánoc běhá jako blázen, nebo si nosí pravou nohu. Chci mít jistotu, že to na mně nehraje,“ vystihne důvod návštěvy majitelka a omluvně dodá: „Teď jde normálně. Věřte mi, že si to nevymýšlím!“ Doktor se pobaveně usměje. „Ukaž se!“ osloví fenku, a současně požádá paničku, o korzo na vodítku napříč ordinaci. Sám, z pozice na bobku sleduje každý krok maroda:  „Nejde normálně. To si nevymýšlíte,“ prohlásí a pátrá po příčině. „No tak, netrucuj, postav se jako pes!“ domlouvá psí slečně. „Ten kyčel je v pozici z toho nemějte strach,“ konstatuje v průběhu vyšetřování a zajímá se, zda se kulhání projevuje při zátěži? Majitelka tvrdí, že fenečka má potíže se vstáváním. „Problém je v koleni. Je to sterilní zánět. Dostane teď injekci, po které by se to mělo výrazně zlepšit,“ uklidní chovatelku. Utrápený výraz paničky po aplikaci injekce nezmizel. „A proč má tak hnusnou srst? Neměla bych jí ostříhat?“ ptá se zkroušeně. Doktor zaboří křížence prsty do kožichu, a rukou projede proti srsti po zádech směrem k hlavě. „Já bych to připisoval počasí.“ Ostříhání nedoporučuje. Živě se zajímá o stravu. „Vystřídala jsem teď dost krmiv, ale dávám jí i maso z polívky,“ podtrhne menu panička. „Zkuste jí žrádlo přimastit,“ radí gastroenterolog. „Šetřit na ní rozhodně nebudu,“ přijímá věcné předsevzetí majitelka kříženky.  

Diabetik Aja

 

Být veterinárním lékařem je o profesionalitě

Na trápení s dědičnou dispozicí cukrovkou si už patrně zvykl desetiletý jezevčík Aja. Přichází s pánem na odběr krve ke kontrole hladiny krevních cukrů v těle. Hodnota cukru je, podle doktora trochu zvýšená. Probírá s páníčkem dietu a zajímá se, jak jsou na tom s inzulínem? Problém navíc, zřejmě představuje bolavé ucho? Pán se bojí zánětu!

Být veterinárním lékařem je o profesionalitě

 „Tak pojď Ajínku, ještě tě trochu potrápím,“ snaží se být při vyšetření maximálně ohleduplný doktor: „Zánět tam není. Zvukovod je klidný. To ouško má jenom trochu podrážděný. Dostanete roztok, kterým to bude vytírat.“ Loučí se seniorem Ajou a jeho starostlivým páníčkem doktor Havelka.