Být zvířecím doktorem je radost

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

Spolehlivost zvířecího doktora koresponduje s jeho dobrou pověstí. 

S nezbytnou odborností, zodpovědností a všestrannou úctou ke klientům není vyloučeno, že se člověku ve službách veřejnosti může dařit. Zda to stačí  pro plnění každodenních povinností veterinárního lékaře nevíme? Rozhodli jsme se proto, přinést vám obrázek o průběhu  pouhých dvou ordinačních hodin, které se nedaly naplánovat ani předvídat. Úsudek, co prožívá zvířecí doktor při výkonu svého povolání si můžete  spolu s námi udělat sami.   

Míša a zapomětlivý pán

Dveře ordinace se otevírají úderem desáté. Klienti, kteří si se svými miláčky přivstali musí čekat. Naspěch má očividně i dobře naložený pán s maltézským pinčem. Jeho věcné sdělení pro službu konajícího doktora nemá chybu:

   Být zvířecím doktorem je radost

„Je zdravej, šťastnej a spokojenej. Potřebujeme jenom zastřihnout drápky!“ 

Udržet nespokojeného Míšu v klidu na stole, aby ho doktor mohl  vyšetřit je kumšt. „Vadilo by kdybych mu vyprávěl pohádku? On se při tom vždycky zklidní,“ navrhne prakticky chovatel. „Klidně, na pohádky jsme tu zvyklí,“ odvětí s úsměvem MVDr. Miloš Havelka snažící se Míšu vyšetřit. „Kdypak jste naposledy odčervovali?“ zajímá se při prohmatávání bříška.

   Být zvířecím doktorem je radost

 

„Vidíš to, co jsem ti říkal,“ kárá miláčka páník. Kdy pejska odčervoval si nevzpomene ani náhodou. Doktorův smysl pro humor, jak jsou na tom s očkováním kvituje s povděkem. „Ježíš Marja na očkování bych dočista zapomněl,“ klepne si volnou rukou na zpocené čelo majitel psa. Očkovací průkaz nemá. „Nedochoval se,“ zaperlí. Doktor šilhne do počítače, a poprosí  asistentku, aby mu připravila vakcínu. Než ji zvířeti píchne pod kůži chce vědět, jak pejsek snášel poslední očkování?  „V pohodě!“ prohlásí pán s naprostou jistotou.  

„A teď se podíváme na  ty drápky,“ nastíní úmysl dalšího  výkonu doktor. „Míša cvakání kleštiček nesnáší,“ vyšle varovný signál majitel. Doktor nemá důvod mu nevěřit.  Naštvaný pejsek se bezbolestné manikúře se brání zuby nehty. Že lékař nepřišel o prsty je zázrak. Může vystavit očkovací průkaz, dát majiteli preparát na odčervení a zopakovat mu, že dříve jak za týden po očkování Míšu odčervit nesmí. „Jasně! Odčervovat, jak jste říkal 4x do roka,“ mumlá si při odchodu z ordinace páníček. Doktor může zpracovat  záznam o ošetření s nezbytnými poklady pro fakturaci, a pozvat do ordinace dalšího klienta.