Cushingova nemoc

Datum:
24.2.2016 18:53
Kategorie:
CUSHINGOVA NEMOC, Nemoci,

Steroidní hormony regulují využití sacharidů v těle zvířete.

Nadměrné množství těchto hormonů narušuje způsob, jakým organismus obvykle přeměňuje potravu v energii. 

Custhingova nemoc čili (Hyperadrenokortikalismus) je způsobován nadměrnou tvorbou steroidních hormonů nadledvinkami, párovou žlázou s vnitřní sekrecí uloženou nad ledvinami. 

Cushingova nemoc

Příznaky onemocnění

Nejčastějším příznakem onemocnění je zvýšená žíznivost a chuť k jídlu.Dochází k úbytku svalů a zvětšení jater. Pes začne být tzv. břichatý. U psů s postižením Custhingovy nemoci se začne projevovat vylínání srsti ve slabinách, které se může rozšířit na většinu těla. Nádor na hypofýze může růst velmi pomalu, postupně vytváří tlak na mozek a vyvolává neurologické příznaky. Ty se mohou projevovat zmateností. Nemocné zvíře tiskne hlavu ke stěně a dostavují se i křeče. 

Psi náchylní k hyperadrenokortikalismu

Touto nemocí nejčastěji trpí psi ve středním a starším věku, zejména pudlové, španělé, kavalíři King Charles, boxeři a teriéři.

Léčba

Ke snížení hladiny steroidních hormonů jsou podávána veterinární léčiva. Tomu předchází stanovení diagnózy se zjištěním úrovně kortizonu v krvi.

Léčba zvířete není snadná. Je-li příčinou onemocnění nádor na kůře nadledvinky přichází v úvahu jeho chirurgické odstranění, což je velmi náročná operace.