Čajíčky pro pejskaře (10)

Datum:
27.11.2014 07:47

Zkušení bylinkáři věří v moc léčivých bylin z Boží lékárny. Hůl nelámou ani nad trýznivou lupénkou, která je z lékařského hlediska nemoc nevyléčitelná. 

Lupenka zřejmě vzniká v důsledku poruchy jater. Lidé trpící lupenkou, která pro nemocného znamená i nervové vypětí by měli ze svého jídelníčku vyřadit: uzeniny, uzené a vepřové maso, kyselé potraviny, citrusy, zrnkovou kávu, čokoládu, kakao a med. Vyvarovat by se měli všech druhů rybích konzerv, uzených ryb, luštěnin a alkoholu.  

Dopřát si naproti tomu mohou: mléčné výrobky, telecí a 

kuřecí maso, vařené hovězí, čerstvé nebo mražené ryby,

lehkou zeleninu, a náhradou za čerstvé ovoce každý den

domácí, jablečný kompot.

 

Úlevu nemocným sužovaným lupenkou by podle Marie Treben mělo přinést dlouhodobější pití léčivého čaje následujícího složení:

 

    10 g      dubové kůry

    30 g      vrbové kůry

    40 g      květu tužebníku jilmového

    20 g      zemědýmu lékařského

    20 g      zeleného oplodí ořešáku královského

    30 g      vlaštovičníku většího

    50 g      kopřivy dvoudomé

    30 g      rozrazilu lékařského

    30 g      měsíčku lékařského

    20 g      řebříčku obecného

 

Příprava :

Odvážené byliny pro přípravu čaje je třeba dobře promíchat. Na jeden šálek se používá 1 čajová lžička této směsi. Bylinou směs vaříme ve vodě 3 minuty. Čaj necháme krátce odstát. Denně by se mělo vypít 1,5 litru tohoto čaje. Čaj se upíjí po doušcích. Doporučené množství se má rozdělit do celého dne.

 

Strupovitou lupenku lidoví léčitelé doporučují 2x denně natírat mastí z 1 g štávy čerstvého vlaštovičníku a 10 gr škvařeného, vepřového vnitřního sádla. Připravená mast se uchovává v ledničce.

 

 

Uzdravování se osvědčilo podporovat koupelí v nálevu ze světlíku lékařského.