Čajíčky pro pejskaře(12)

Datum:
5.12.2014 16:39

Léčivé byliny byly odedávna užívány nejen k léčení různých nemocí, ale také ke zkrášlování těla. O vonných mastech, olejích, a koupelích z posvátných trav mluví staroindická Kámasútra. Neobešly se bez nich  ani krásky  v Egyptě ani antickém Řecku.

 

Konkurovat záplavě kosmetických přípravků si netroufáme. Dovolíme si jen skromně namítnout, že účinky bylinek, které si podle našich návodů můžete vyzkoušet neobsahují chemické přípravy a připravíte si je sami. Pro ty, kteří to chtějí zkusit jsou určeny následující náměty.      

 

Bylinné koupele

Jsou preventivním lékem pro celý organismus. Vyvolávají  v těle celou řadu užitečných reakcí, posilují a povzbuzují složité vnitřní pochody, dezinfikují a čistí pokožku. Při přípravě bylinných koupelí můžeme improvizovat kombinací bylin.

 

Heřmánek pravý – příznivě působí na pokožku, uvolňuje křeče a přispívá k celkovému uklidnění.

 

Levandule lékařská- osvěžuje pokožku, celkově uklidňuje.

 

Rozmarýn lékařský- prokrvuje pokožku, má osvěžující účinek, příznivě působí na hojení ran.

 

Máta peprná – osvěžuje pokožku, působí  desinfekčně, je vhodná při kožních vyrážkách a revmatismu.

 

Meduňka lékařská – má uklidňující účinek, dobře působí na nervy i revmatické bolesti (meduńku necháme 2 hodiny vyluhovat ve studené vodě).

 

Příprava koupele:

K přípravě bylinné koupele potřebujeme 300-800 g čerstvých nebo sušených bylin, ze kterých si připravíme spařením nálev. Bylinku zalijeme litrem vařící vody a necháme 10 min odstát. (Byliny, které obsahují silice nikdy

nevaříme připravili bych se o to nejcenější.) Nálev  přecedíme a nalijeme do lázně. Její optimální teplota je 34-38 stupňů.

 

Celková koupel by měla trvat maximálně 30 min.Účinek se dostaví vzápětí nebo po několika dnech. U starších a oslabených lidí se doba koupele musí přiměřeně zkrátit.