Čajíčky pro pejskaře (13)

Datum:
9.12.2014 13:38

V době, kdy vedeme svým způsobem nenormální život se mohou zdravotní problémy projevit co by dup. Představa, že bychom měli navštívit lékaře se mnohým z titulu  pracovního vytížení jeví nemyslitelná. Nejen proto není od věci vzít v úvahu prokázané účinky léčivých bylinek.

Pomoc může přinést třeba i všemocný rozmarýn nebo třezalka. 

Čaj z rozmarýnu  

Rozmarýnový čaj má desinfekční a antiseptické účinky. Povzbuzuje oběhový systém , posiluje paměť a usnadňuje soustředění. Voňavý rozmarýn, ale také upravuje trávení, pomáhá při nadýmání a podporuje činnost jater. 

Příprava:

1 polévkovou lžíci sušeného rozmarýnu zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 min vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme pokud možno teplý. 

Čaj z třezalky tečkované  

Léčivé účinky třezalky příznivě ovlivňují nemoci trávicí soustavy zejména žaludku, žlučníku a jater. Pomáhá při poruchách močových cest a nervových potížích z vyčerpání, při nespavosti, předrážděnosti, migréně, či depresích. Po třezalce mohou sáhnout ženy v klimakteriu. Je dobrá i na zlepšování krevního oběhu. Zevně ji můžeme použít i v podobě obkladů na hemeroidy. 

Příprava:   

1 polévkovou lžíci sušené třezalky zalijeme 250 ml horké vody. Necháme 10 min vyluhovat. Pokud na stejné množství vody použijeme  pouze 1 lžičku drogy připravíme si chutný čaj, který ani nepřipomíná léčivo. 

K zevním obkladům lze připravit zápar ze 2-3 polévkových lžic natě v malém množství horké vody.