Čajíčky pro pejskaře (4)

Datum:
5.11.2014 12:54

Byliny a rostliny hrají zásadní roli ve folkloru a tradici všech národů. Jejich tajemnost a neuvěřitelná síla vyléčit tělo a mysl od nepaměti fascinuje a utvrzuje o našem spojení s přírodou.

 

Čajíček z podbělu lékařského

Podběl je bylina, jejíž léčivé účinky jsou známy od starověku. Pomáhá při kašli, k uvolńování hlenů. Květů se využívá k léčení bronchitidy, astmatu, ale třeba i kataru jícnu.

 

Postup: Polévkovou lžíci usušených květů přelijeme půl litrem vařící vody a necháme deset minut louhovat.

 

Podle Marie Treben, lze připravit speciální čaj proti kašli, který rozpouští hleny z květů a listů podbělu, květů divizny, květů plicníku a listů jitrocele. Směs připravíme smícháním bylin od každého po 20 gr.  Na přípravu čaje se používají 3x denně dvě čajové lžičky na jeden šálek. Čaj se sladí medem.   

 

Vyzkoušet můžete i směs proti kašli připravenou z 1 lžíce podbělu, 1 lžíce řebříčku, 7 hřebíčků, 1 lžíce kmínu, 1 lžíce dubové kůry (z mladých stromků), 1 lžíce medu, kávové lžičky citronové šťávy, které vaříme po dobu 5 min v půl litru vody . Čaj by se měl připravovat čerstvý, pít denně po dobu jednoho až dvou týdnů. 

 

 

Čajíček z měsíčku zahradního

Je účinný při zánětlivých stavech, pomáhá při špatném zažívání, příznivě působí na poruchy krevního oběhu a je vhodnou prevencí proti rakovině.

 

Postup: 2 polévkové lžíce usušených květů zalijeme 400 ml studené vody a necháme přejít varem. Louhujeme 5 min a čaj nakonec přecedíme.