Čajíčky pro pejskaře (8)

Datum:
21.11.2014 10:55

V Rakousku mu říkají lék celého světa, uhlířská či hadí bylina nebo také mužská věrnost. Ano, řeč je o rozrazilu lékařském, který již staří Římané považovali za základní lék proti všem chorobám. U nás se mu říkává přítržník, vřetýnko nebo také hušec. 

Rozrazil lékařský je vytrvalá bylina s poléhavou lodyhou, a vstřícnými listy s krátkými řapíky. Kvete od června do září. Má drobné v hroznech uspořádané bleděmodré květy. Rozrazilů u nás roste více než 30 druhů. I když žádný není jedovatý k přesnému určení rozrazilu lékařského je zapotřebí se poradit s odborníky. 

 Čajíčky pro pejskaře (8) 

Odborná literatura uvádí, že se rozrazil v dnešní době téměř nepoužívá, neboť byl jeho význam přeceňován. Bylinkáři si to nemyslí: 

Rozrazil lékařský byl oblíbeným doplňkem čaje, který pročišťuje krev. Společně s čerstvými výhonky kopřiv pomáhá léčit chronické ekzémy. Odstraňuje zahlenění žaludku a poruchy střev. Velmi dobře působí při revmatických a dnových bolestech kloubů.  Nejčastěji se užívá při chronickém zánětu průdušek.  

Rozrazil je dobrý i na nervozitu pocházející z duševního přepínání. Šálek čaje vypitý před spaním přináší svým účinkem pravé divy (půl čajové lžičky na 1 šálek, spařit).   Čaj z rozrazilu lékařského smíchaný s kořenem celeru byl v minulosti používán na odstranění nervové slabosti a těžkomyslnosti. Marie Treben o něm prohlásila: „Nezmírňuje jen sklerózu, ale svým účinkem pročišťuje krev a dává tak tělu novou pružnost.“ 

Čajová směs s rozrazilem lékařským

Na zastavení průduškového kašle je možné použít směs

rozrazilu, podbělu, jitrocelu kopinatého a plicníku lékařského vždy po jednom dílu od každé byliny (25 g) . 

Příprava:

Směs bylin se dobře promíchá a přelije 500 ml vařící vody. Čaj necháme 10 min vyluhovat. Hotový čaj přecedíme a osladíme medem.