Čajíčky pro pejskaře (9)

Datum:
24.11.2014 11:06

K zahradním skvostům lidového léčitelství patří černý rybíz. 

Listy obsahují flavonidy a silici (Sabinen limonen). V plodech rybízu jsou kromě sacharidů, organické kyseliny, antokyanidiny, minerální látky a vitamíny zejména vitamín C. 

Třicet bobulí černého rybízu u člověka pokryje denní potřebu minerálů a vitamínů. Antiokyanidiny a flavonidy  posilují cévní stěny, působí proti zánětům a otokům a zlepšují vidění za šera.    

 V lidovém léčitelství se černý rybíz používá vnitřně k podpoře trávicí soustavy. Při zánětech močových cest a prevenci ledvinových kamenů. Pomáhá při posilování imunitního systému, činnosti srdce a příznacích cévní nedostatečnosti. Zevně se používá při zánětech dýchacích cest a kloubů. Šťáva z čerstvých plodů nebo odvar ze sušených plodů jsou vhodné i ke kloktání při nachlazení a přetížení hlasivek. 

Čajíček z černého rybízu   

Připravíme z 20 gramů usušených listů, které zalijeme litrem horké vody. Louhujeme asi 15 min. Po té čaj přecedíme. Pijeme tři šálky denně, nejlépe nalačno, jako protizánětlivý, pročišťující a močopudný prostředek. 

Lahodný zdravotní čajíček  

Připravujeme ze směsi sušených nadrcených listů rybízu, jahodníku, ostružiníku, maliníku a borůvky.  

 

Zajímat by vás mohla i malá vychytávka. Několik listů rybízu černého, které přidáme do nakládané zeleniny zlepšuje chuť a v případě zavařenin snižuje kazivost.