Chceme si pořídit módní plemeno

Datum:
26.6.2014 11:31

Fenomén módnosti se promítá i do popularity psích plemen. 

Móda nás doprovází celým životem. Nemá logiku, rozum ani jiné vlastnosti, které by opravňovali její existenci a přitom rozhoduje o tom co se líbí, stejně jako o tom, co je správné. Pokaždé to funguje  jako „nákaza“ něčím novým. Ačkoliv víme, že jde o něco, co brzy vyjde z módy. Jde-li o šatičky nebo botičky  po sezoně se dají odložit do skříně. O módních plemenech psů, jak správně tušíte se to tvrdit nedá. 

Úskalí módních plemen

Není tajemství, že módní plemena psů mají svá skrytá úskalí. Nejde jen o to, že jich bývá zpočátku  málo. Že se za módní psy platí vyšší ceny bez ohledu na to, že může dojít na nepříjemné rozčarování. Abyste rozuměli! Úzká chovatelská základna vyžaduje maximální disciplinovanost, což některé chovatele příliš netrápí. Díky tomu dochází k přestupkům jejichž důsledkem je zhoršení vlastností plemene a zvýšený výskyt různých vad nejen zdravotní povahy. 

Malé ohlédnutí

Na fenomén módnosti v žebříčku neobyčejné psí popularity svého  času doplatily například kolie dědičnou chorobou sítnice a kokršpanělé kousavostí. Berte v úvahu, že jde jen o dva příklady z mnoha! 

K vyhledávaným psům v současné době patří jorkšírští teriéři. Že nejsou bez chyb nelze popřít nejen v obraze zřídka kvalitní srsti. 

 

Některá vyhledávaná „módní plemena“ bývají exotického původu a pro naše podmínky se leckdy nehodí. Vždy je proto lepší zvolit plemeno dlouhodobě chované v našich podmínkách. Chceme-li si pořídit psa s důrazem na upřednostňovanou módnost počítejme do pěti. Štěně by v každém případě mělo pocházet z dobrého chovatelského klubu.