Chov psů je forma sportu

Datum:
18.8.2014 08:44

Na výstavách psů člověk získává zajímavé zkušenosti. 

O atmosféře, která panuje na výstavách psů by se dalo vyprávět. Chovatelé tu získávají ceněné poháry, medaile nebo diplomy, ale také cenné zkušenosti k nezaplacení. Kdo si myslí, že o zákulisí výstav, potažmo pravidlech nic vědět nepotřebuje, že stačí, aby přivedl přihlášeného psa s potřebnými doklady zažije s největší pravděpodobností šok. 

Psi v kruhu

Do víru událostí, kde o trapasy není nouze, bývá „novopečený vystavovatel“ vtažen po absolvování veterinární prohlídky. Prvořadou povinnosti majitele psa je, ohlásit se pořadateli v kruhu, kde bude pes posuzován. Máli se pes chovat přirozeně měl by se psovod postarat o to, aby se seznámil s prostředím, kde bude hodnocen. Vystavovatel „nováček“ by měl vědět, že neklidu posuzovaného psa lze předejít, pokud se vyprázdní. Fakt, že pes v kruhu mezi budoucími šampióny zanechá svoji „vizitku“ k optimistickým zjištěním, jak správně tušíte nepatří. 

Trapné scénky

Co si budeme povídat. Pes je svou podstatou ješitné stvoření. Když vycítí, že přišla jeho chvíle umí to dát najevo. Kdo vystavuje psa delší dobu ví, že se nervozita majitele snadno přenáší na zvíře. Že je nutné, aby se pes na výstavě dobře bavil a rád předváděl. Někteří psi v prostředí se silnou konkurencí na sebe bohužel dovedou upoutat pozornost dřív, než zdrávo.   Snaha majitele přimět psa, aby se lépe postavil, ukázal zuby, pěkně pochodoval, bez emocí se zájmem sledoval dění kolem sebe, reagoval na pokyny a povely u některých jedinců vychází na prázdno. Být v roli psovoda, jehož pes nevykazuje poslušnost, neprokazuje svou vyváženou a odolnou povahu záviděníhodné není. Trapných scén, které neposlouží psovi ani dobrému jménu chovatele je na výstavách k vidění dost. Vysvětlovat známým, proč náš pes na výstavě neobstál je kruté. Mnohem smutnější ovšem je, snížit se k tomu, že vinu budete svalovat na hysterku tchýni poskakující za hrazením kruhu s plyšovou žirafou či pokřikující manželku, které nemožného Gregorka znervóznily natolik, že se nemohl soustředit na podávaný výkon. Úspěšně lze pochybovat, že byste měli chuť někde vykládat, že ještě hůř dopadl vystavovatel s neukázněným psem, který se vyvlékl z obojku, zaútočil na jiného psa a musel být z kruhu vyloučen. 

Prohry a vítězství přijímejte sportovně

Prohry a vítězství na  výstavách by měl každý chovatel přijímat sportovně. Lepšímu se sluší bez kyselého úsměvu pogratulovat. Kde je psáno, že příště, pokud na tom zapracujete to nebudete právě Vy ?