Civilizační dobroty a zdraví psa

Datum:
3.3.2014 23:01

Vyhladovět psa až na samý pokraj smrti se podaří jen málokomu. Na stráži naštěstí stojí ochránci zvířat. Odebrat majiteli týrané zvíře umožňuje zákon. Nechat vyhladovět psa, kterému nešmakuje granulované krmivo je považováno za normální. Hladový, frustrovaný pes zákonitě sežere cokoliv. V krajní nouzi i materiál, který by jinak skončil na smetišti nebo jako hnojivo. Řeč je o cenově dostupných komerčních krmivech v podobě granulí.

Všemocná reklama

Z navoněných reklam jsme vzali na vědomí, že je to pro psa  nejlepší.V uspěchané době se snadno přivykne ujištění, že taková strava zvířeti ohromně svědčí. Co si budeme povídat. Šetří to i náš čas. Propagace jednostranné osvěty, do které výrobci krmiv investují nemalé prostředky se vyplácí. Byznys s krmivy pro zvířata jde k duhu výrobcům, distributorům, obchodníkům reklamním agenturám i farmaceutickým společnostem. Prospěch je ve finále patrný i v nárůstu stále plných veterinárních ordinací. V obraze faktů v krmivu zhodnocených jatečních odpadů, zkažených potravin určených k likvidaci, nevýživných plniv, stop těžkých kovů, pesticidů, herbicidů . umělých barviv, zbytků léků, nejrůznějších ochucovadel a konzervačních prostředků se není čemu divit. Člověku se při otevření pytle s granulovaným krmivem zvedne žaludek. Chudák pes to musí sežrat.

Fenomén doby

Granule představují fenomén..Co může být pro majitele a chovatele jednodušší? Nic. Že si koledujeme o potíže nám prostě nedochází a dost možná ani nevadí. Kolik se v Česku za rok prodá granulovaného krmiva spotřebitele zajímat nemusí. Statistiky dopadů na zdraví psů pro jistotu nikdo nevede. Ochránci zvířat krčí rameny a veterináři mlčí. Za povzbuzující, lze považovat sporadickou informaci, že evropští psi jsou podstatně zdravější než američtí. Evropané své psy údajně krmí mnohem přirozeněji. Ruku na srdce. Platí to i o Vás? Máte přehled o tom, kolik peněz jste investovali za léčbu svého nemocného psa? Napadlo by vás jít do soudního sporu s  s výrobcem krmiva v případě jeho úmrtí? Že nejde o myšlenku přitaženou za vlasy můžete vzít jed.

Odezva organismu

Efekt civilizačních dobrot, které psům servírujeme na sebe obvykle nenechá dlouho čekat odezvou jejich organismu. Ať si to chceme, či nehodláme  připustit, přistoupili jsme na způsob, jak rychleji splnit každodenní povinnost nasytit svého, hladového psa. Úspěšně přitom ignorujeme skutečnost, že organismus psa potřebuje některé látky, které si sám nedokáže vyrobit. Obrazně řečeno, jediná chybějící součást paliva „psího motoru“ může složité a křehké soustrojí zadřít a zastavit. Nerovnováha ve výživě se zákonitě projeví v imunitním systému. Vkrádá se otázka, zda chceme slyšet, že mnoho chronických a degenerativních nemocí je způsobeno anebo komplikováno nevhodnou stravou? Máte pravdu. Komu by to prospělo?

Vezměte proto, alespoň na vědomí, že zkušenosti lidí, jejichž psi prospívají a těší se zdraví, díky vyvážené stravě obsahující dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, mléčných výrobků a dalších zdraví prospěšných potravin nejsou fantasmagorie. Jsou svědectvím,.že to v zájmu zdraví našich čtyřnohých miláčků,  jde i jinak.