Co je dobré vědět o malých psech

Datum:
1.9.2014 10:00

Liší se malí psi od velkých psů pouze velikostí? 

Malí psi ve srovnání s velkými psy vydávají více tepla.

Aby si malý pes udržel konstantní tělesnou teplotu, musí vyprodukovat více tělesného tepla. 

Látková výměna malých psů je rychlejší. Měli by proto přijímat větší množství energie. 

Hospodaření s tělesným teplem a množství potřebné energie ovlivňuje srst a okolní teplota. Velké uši malých psů znamenají velké tepelné ztráty. Malí psi promrznou rychleji než velcí. Venku by měli mít dostatečný pohyb, kterým se zahřejí. 

Ochrana před zimou

Dobrou ochranou před vlhkem nebo chladem malých psů je psí obleček. To se týká zejména psů, kteří nemají podsadu, anebo mají problémy se srstí, ale také starých a nemocných zvířat. Obleček by měl zvířeti dobře sedět a neměl mu bránit v pohybu. Při výběru psích oblečků nesmí hrát roli jen jejich pěkný vzhled bez ohledu na potřeby psa. 

Zdravým psům nošení „kabátků“ neprospívá, protože narušuje jejich přirozenou termoregulaci. Zeptejte se proto svého zvěrolékaře, zda váš pes obleček potřebuje. 

Rozdíl v dospívání

Trpasličí plemena a krátkonozí malí psi na rozdíl od velký psů dospívají v osmi až deseti měsících. Pohlavní zralosti mohou někteří malí psi dosáhnout již v pěti až devíti měsících od narození. Psi v tomto období začínají zvedat nohu a feny poprvé hárají. Od tohoto okamžiku se mohou stát rodiči. 

Pár čísel o malých psech 

Tepová frekvence                    100-170 tepů za minutu

Dechová frekvence                  15-35 vdechů za minutu

Normální tělesná teplota         38,5 -39 stupňů celsia 

Horečka                                    od 39,5 stupně celsia