Co je to canisterapie?

Datum:
8.5.2014 03:24

Zvíře dovede člověka svým chováním pozitivně povzbudit.Canisterapie nebo také kynoterapie vychází z faktu, že nemocným nebo handicapovaným osobám chybí styk s normálním světem, ale také možnost podílet se na rozmanitých činnostech. 

Příznivý vliv zvířat zejména psů na dlouhodobě nemocné je nesporný. Je  prokázáno, že už samotná přítomnost zvířete nemocného rozptýlí a výrazně mu zlepší náladu. Kynoterapii proto vítají a oceňují i lékaři. 

Psi dovedou člověka svým chováním povzbudit a pomáhat mu při různých pohybových aktivitách. Zvláště cenní jsou pro postižené děti.Psy lze při léčení využívat mnoha praktickými způsoby. Psi mohou nepohyblivým osobám přinášet různé předměty, zvedat to, co jim upadlo, ale třeba i pohybovat vozíkem. V případě potřeby může pes spolehlivě přivolat i ošetřujícího.

Psi vhodní pro kynoterapii

Pro kynoterapii se hodí všechna klidná, neagresivní plemena psů. Na nemocné lidi zvláště dobře působí malí, hraví a přítulní psi, pro které je mazlení s lidmi běžné. Výběr psa by měl odpovídat individuálním potřebám jednotlivých pacientů.

U nepohyblivých lidí bývají vynikajícími pomocníky velcí, mírumilovní psi například novofundlandi, jejichž síla dovoluje, aby se člověku stali oporou.

 

Psychickou oporu a ochranu může pes představovat pro neurotiky.

 

Nemalý význam má i pro rekonvalescenty nejen po dopravních nehodách. Pohyblivost psa je mocným podnětem pro návrat k normálnímu životu.