Co psům zkracuje život

Datum:
23.2.2015 11:24

Téměř polovina psí populace u nás trpí nadváhou. 

Psi s nadváhou se nemají. Potýkají s řadou závažných zdravotních potíží, a dožívají se  nižšího věku než zvířata s ideální hmotností. Důvody jsou nasnadě. Obezita má negativní vliv na cévní a pohybový aparát. A  kdyby jen to! Zvyšuje riziko nádorových onemocnění. Podepisuje se na funkci jater a slinivky. Podmiňuje riziko cukrovky.

Obézní feny mají problémy při připouštění, během březosti

i při porodu. Obézní psi jsou unavení,  trpí dušností, což se odráží i v jejich psychice.

Nadváha zvířat s uvedenými rizikovými faktory představuje spojené nádoby. Tomu, lze předejít  pěstováním zdravých stravovacích a pohybových návyků odmalička. Pokud jste to z nějakých důvodů prošvihli, nevzdávejte šanci situaci změnit a stav napravit. Zajímá vás, co proto musíte udělat?   

Psům s výraznou nadváhou je třeba snížit běžnou krmnou dávku na  2/3. Ze stravy je žádoucí vyloučit všechny energeticky bohaté složky. To znamená vynechat sacharidy, omezit příjem tuků a snížit kalorický příjem. Postupně snižovat objem podávané potravy. Pes na dietě by měl dostávat potravu v malých porcích vícekrát denně.

Pokud nekrmíte granulemi v jídelníčku psa by nemělo chybět libové maso, drůbež, ryby, tvaroh, vařená zelenina a rýže. Psi zvyklí na granule by po konzultaci s veterinárním lékařem měli přejít na vhodné dietní krmivo, podle specifiky plemene, ale také s ohledem na akutní nebo chronické onemocnění.

Snížení kalorií samo o sobě nestačí. Nemá-li pes získanou energii ukládat do tukových polštářků je na místě dopřát mu více pohybu. Pár minut procházky navíc se vám  určitě vyplatí.

Co říci závěrem? Máte-li svoje zvíře rádi- nepřekrmujte ho!  Psi za svoji nadváhu, která je omezuje v normální životě nemohou. Chcete-li s nadváhou zatočit pamatujte na to, že vyhladovění psa k smrti není řešení. Dávka potravy při redukční dietě má svoje pravidla. Na 1 kg váhy psa by mělo připadnout 15- 25 g krmiva. Velkým plemenům je možné dávku snížit. Malá plemena mají vyšší energetické nároky,  musí proto dostávat potravy více. Pokud pes váží 25 kg neměl by úbytek jeho týdenní hmotnosti přesáhnout 250 g.          

Snížení hmotnosti  mohou prospět i některé typy probiotik

s imunodulační  funkcí, která replikují vlastní bakteriální

kmeny ve střevním prostředí. Podporují regeneraci,

pomáhají trávení a zlepšují funkci metabolismu psa.