Co víme o přídatných látkách v krmivu

Datum:
12.3.2015 15:42

Kompletní krmivo pro psy musí obsahovat všechny živiny. 

Uvádět v krmivu přesné názvy obsažených surovin a přídatných látek zákon výrobcům neukládá. V roli zákazníků se musíme spokojit s širokými pojmy názvů skupin zastoupených surovin o jejichž původu a kvalitě v podstatě nic nevíme. Můžete namítnout komu by to prospělo? Stačí přece vědět, že výrobci krmiv by byli sami proti sobě kdyby se nesnažili vyprodukovat konkurence schopné výrobky. 

Pokud svoje zvíře krmíte komerčním krmivem měly by vás

zajímat nejen deklarované nutričně vyvážené produkty za rozumné ceny, ale třeba i to, co se skrývá za škálou použitých přídatných látek.

Co víme o přídatných látkách v krmivu

Vitamíny

Má-li krmivo obsahovat v dostatečném množství všechny živiny přidávají se do něj stopové prvky a vitamíny. Povinností výrobce je uvádět měď, vitamíny A, D a E.

Antioxidanty

Chce-li výrobce prodloužit trvanlivost krmiva, zlepšit jeho chuť a vzhled neobejde se to bez přidání dalších látek. Antioxidantů v podobě vitamínu E nebo C, galátů nebo mléčnanu sodného. Použité látky musí být s přesným označením uvedeny na obalu.

Aromatické látky

Výrobce jimi vylepšuje chuť krmiva. Jestliže se jedná o koření jako anýz, rozmarýn nebo vanilin na obalu být uvedeny nemusí.

Konzervační látky  

Mají zabránit bujení plísní. Používá se kyselina propionová, kyselina sírová, citronová, fosforečná, dusitan sodný a další konzervanty. Uvedení použitých  konzervačních látek na obalu je povinné.

Stabilizátory, emulgátory, zahušťovadla

Slouží ke zlepšení konzistence krmiva. Patří sem arabská guma, celulózový prášek, pektiny a syntetické látky. Nejsou nezbytně nutné, takže na obalu být uvedeny nemusí.

Barviva  

Jejich smyslem je zvýšit „přitažlivost“ výrobku pro oko spotřebitele - majitele psa. Jsou-li v krmivu obsažena barviva musí být deklarována na obalu. 

Co dodat? Chcete-li pro svoje zvíře opravdu jen to nejlepší jedinou věc, kterou musíte udělat je - dát si práci se čtením a studováním etiket.   

 

  

 

 


Další články