Co vyžaduje péče o speciální psy

Datum:
18.5.2014 17:08

Nejen afgánští chrti anebo naháči vyžadují speciální péči.Hodláte si pořídit plemeno psa jehož srst vybočuje z normy? Výborně. Další řádky adresujeme právě Vám. 

Speciální péče nutností

Zkušení chovatelé afgánských chrtů, naháčů, komodorů a dalších speciálních plemen potvrdí, že péče o srst těchto psů není bohulibá činnost, která nestojí za řeč. Psi vyžadující speciální péči svým majitelům přináší radost a štěstí. Ale také slzy v případech, kdy netuší co péče o vybrané plemeno obnáší. Toužit je hezké, pokud víte, co váš čtyřnohý přítel potřebuje. 

 Co vyžaduje péče o speciální psy

Afgánský chrt

Denní program během výměny srsti (od 9. měsíce života) zahrnuje pečlivé kartáčování a odstraňování zplstnatělých míst.. Samozřejmostí je časté koupání spojené s mytím, či proplachováním srsti, po kterém následuje kartáčování a každodenní odstrańování zplstnatělých míst z problematických partií mezi předníma nohama na kloubech a za ušima. Dlouhosrstí krasavci vyžadují hodně času značně namáhavé práce po celý život.

Naháči

Mohou mít podobně jako lidé různé typy kůže. Čistou, nečistou, drsnou nebo jemnou. Podle typu kůže se liší i způsob péče. Majitel by měl počítat s problémy v podobě akné (u mláďat na začátku produkce hormonů), spálení od slunce u nepigmentované kůže či výskytu stařeckých skvrn. Plemenům jako čínský chocholatý pes, inca orchid dog anebo mexický naháč musí být v létě zajištěna ochrana kůže před UV zářením. 

Puli

U plemen se zvlněnou srstí vytvářející lanka neboli šňůrky či plotny (příkladně komodor), se zplstnatělá srst do požadované podoby upravuje prsty. S protrháváním srsti se musí začít už u štěněte, aby se nevytvořily velké zplstnatělé plotny. Srst kolem análního otvoru, genitálií a na tlapách by měla být krátká. Zplstnatělá místa se nesmí objevovat ani na vnitřní straně uší, aby nedocházelo k zánětům. 

Výkřik: „Chci ho za každou cenu!“

 

Kategorická slova je někdy dobré vážit na laboratorních vahách. U psů se speciální péčí to platí dvakrát. „Cena“ totiž může být tak velká, že ji majitel psa neunese. Psi u kterých se cení výstavní zevnějšek mohou svým páníčkům časem i překážet. Svědectí, kde končí nešťastní psí kamarádi přináší i naše rubrika psi k adopci.