Diabetes mellitus

Datum:
5.2.2015 11:40
Kategorie:
Diabetes mellitus, Nemoci,

Cukrovka je jedním z nejčastějších endokrinologických onemocnění. 

Zjištění, že náš pes má cukrovku bývá šokující nejen proto, že se jedná o závažné onemocnění, které obvykle není možné vyléčit. Dobrou zprávou je, že včasnou diagnostikou a terapii s nastavením dietního režimu, lze pod stálým lékařským dohledem onemocnění zvládat, aby zvíře mohlo žít normální život. 

Cukrovka je způsobena nedostatkem hormonu inzulínu, který vzniká v buňkách pankreatu. Následkem toho nedostatku je vysoká hladina krevního cukru, v těle.Hyperglykémie. 

Cukrovka a její příznaky vznikají v důsledku vysoké hladiny

glukózy v krvi zvířete. Když dosáhne určité výše, organismus začne glukózu vylučovat močí, což dále prohlubuje krizi hospodaření s glycidy v organismu. Přítomnost cukru v moči s sebou přináší intenzivnější vylučování tekutin, čímž se dostavuje pocit žízně. Ztrátou vyplaveného cukru uniká organismu energie a dochází k hubnutí zvířete navzdory jeho velké chuti k jídlu.  

K příznakům onemocnění patří: únava, neochota k pohybu a práci, častější močení, žízeň nebo zvýšená spotřeba vody, a zvýšená chuť k jídlu. V dechu a moči může být cítit zápach po acetonu.

Diabetes mellitus 

Udržet glukózu pod kontrolou vyžaduje důslednost.

To znamená dodržovat dietu se sníženým obsahem uhlohydrátů. Krmit ve stejnou dobu stejnými dávkami, stejného krmení. Mít pod kontrolou spotřebu vody, sledovat chuť k jídlu a fyzickou aktivitu zvířete. V těžkých případech je diabetikům pod lékařským dohledem podáván inzulín. Léčbu v domácích podmínkách nyní podstatně usnadňuje aplikační pero na inzulín- Caninsulin. 

Hypoglykémie –první pomoc

Pokud je v krvi zvířete příliš málo glukózy mohou se náhle objevit příznaky hypoglykémie. Patří k nim slabost, deprese, špatná koordinace, letargie, záškuby svalů, záchvaty, koma. První pomoc spočívá v podání malého množství glukózy (glukózový prášek na prst vetřít do dásní). Glukóza se vstřebává během 1-2 minut. Zvíře by po té mělo začít reagovat. Když zvíře začne reagovat a posadí se, podejte mu menší množství krmiva. Jakmile pomine bezprostřední ohrožení vyhledejte lékařskou pomoc.