Dítě a pes mohou tvořit skvělý tým

Datum:
9.3.2015 14:53

Hry přináší dětem i psům uvolnění a radost. 

Za chutí hrát si se skrývá mnohem víc. Hry dětem a čtyřnohým rodinným společníkům vnáší do života vítanou změnu. 

Psi se hrou učí ovládat tělo a vnímat smysly. Zdokonalovat  geneticky dané schopnosti. Chovat se přiměřeně k dvounohým členům smečky, ale také procvičovat sociální snášenlivost a odbourávat agresivitu. Nejen u štěňat a mladých psů to bez hry nejde. Hry prospívají i psím seniorům, aby zůstali tělesně i duševně v kondici.   

Hra se psem je neméně prospěšná i pro dítě. Napomáhá  poznávání a sociálnímu cítění. Navozuje příjemnou atmosféru a posiluje vzájemné vazby. 

Dítě a pes mohou tvořit skvělý tým

Psi si podobně jako děti si neradi hrají sami. Mají-li se na společné hře shodnout musíme nejprve dítě naučit, jak si se psem správně hrát. Jak dát pejskovi na srozuměnou, kdo hru řídí, a podle jakých pravidel. Na místě je proto zdůraznit, že všechno má svůj čas. 

Není pochyb, že dítě a pes mají mnoho společného. Nejde jen o nadšení ze hry, při které se mohou vzájemně dostat do extáze, což může být v určité fázi i problematické. 

Děti mohou z reakcí psa radostí křičet. Ze změny v jeho chování, kterému nerozumí dostat strach a zachovat jinak. Situaci příkladně řešit útěkem. Útěk, jak známo bývá pro psa signálem k lovu. Hra tak v lepším případě může skončit pláčem. Obecně by proto mělo platit, že bychom situaci  měli mít pod kontrolou, a nejen při hrách, kde zvíře dítěti aportuje, či se s radostí zapojí do oblíbené hry na schovávanou. 

Naší povinností je dbát o to, aby dítě i pes, kteří spolu mohou tvořit skvělý tým byli při vzájemném kontaktu „v bezpečí“.  

Mějme na paměti, že děti svoje zkušenosti čerpají z toho co vidí a slyší. Zbytečně se neříká, že příklady táhnou, a  jablko nepadá daleko od stromu. Uvidí-li dítě, že se psem nezacházíte s respektem a porozuměním, že se k němu chováte hrubě nemá důvod chovat se jinak. Neztrácejte proto ze zřetele, že dětem svým chováním poskytujeme vzor s předpoklady k navázání hlubokého přátelství mezi  psem a člověkem.