Domácí neklid

Datum:
15.7.2014 09:09

Přejete-li si mít psa, který se doma chová klidně musíte ho v tom posilovat. 

Je celkem pochopitelné, že doma chcete mít klid. Se psem, který věčně otravuje nebo vyvádí něco strašného si vytoužené pohody moc neužijete. Zformovat psa ve společníka s nímž se dá žít nemusí nedostižné přání. 

Domácí klid

Domácí klid je životní projekt za který psa průběžně odměňujeme. Stane-li se odměňování jeho klidu zvykem bude se chovat stále civilizovaněji. 

Žádný pes se nechává divoce každou vteřinu svého bytí. Zjistěte si, kdy prožívá klidné chvíle a připravte se na ně. Antecedenty, které vedou ke klidnému chování můžete navršit ve svůj prospěch. Vytrvalá chování jsou zvyky, a pokud pes praktikuje klidná chování místo divokých, nakonec se propracuje ke zvyku chovat se v bytě mírně. 

Vezměte si papír a zapisujte si, kdy se pes chová divoce. Znáte-li antecedenty neukázněného chování, můžete situaci nastavit tak, aby pes šanci zdivočet nedostal. 

Chování je zvyk

To, že psa vodíte na procházky, cvičíte s ním a trávíte spolu čas dalšími způsoby je jen polovina příběhu. Druhá se odvíjí od příkladů, kterými můžeme změnit chování psa, abychom dosáhli svého. Pro klidné chování, po hodinové procházce, kdy pes přijde domů plácne sebou do pelechu a spí,-je odměněn tím, že si lehne, když je unavený. Fyzický výkon je totiž velmi dobrý předpoklad ke klidu. To samé platí i o výcviku, který psa psychicky vyčerpá takže sebou doma plácne na podlahu a spí. Unavit psa psychicky obvykle zabere kratší dobu než fyzicky. 

Psi potřebují stejně tak mentální cvičení, jako fyzické. Dobře se mohou zabavit například zkoumáním hračky s pamlsky.

 

Žádný pes nemá rád je-li ignorován. Vyžaduje pozornost a vy mu ji poskytnete i tím, že mu za jeho nevhodné chování vynadáte. Uvědomte si, že pes celý den zavřený v bytě je nabitý energií. Snažte se mu proto dopřát co nejvíce pohybu venku. V záloze je dobré mít i domácí aktivity, aby se zabavil a unavil. Pro tuto činnost jsou ideální interaktivní hračky. Uklidňující účinek může přinést i žvýkání kosti z bůvolí kůže..