Druhá šance

Datum:
15.12.2014 10:54

Charakteristikám psích plemen lidé přikládají velkou váhu. 

Mnozí z nás tvrdí, že mají jasnou představu o osobnosti a temperamentu psa. Většinou se domnívají, že to zaručuje příslušnost zvířete k plemeni. Pravda je bohužel trochu jiná. 

Osobnost psa stejně jako jeho schopnosti učit se, není dána tím k jaké patří rase, ale jak se s ním zachází. 

Budeme-li vychovávat dva psy různých plemen o které bude  pečováno s láskou je pravděpodobné, že si budou povahově podobnější, než dva psi stejného plemene s nimiž se nejlépe nezachází. 

„Psi nejsou nepodobní lidem. Velmi záleží na tom, jak se k nim chováte,“ míní Dr.Sue Rancurellová, která zajišťovala veterinární péči pro psí útulek v Ohio. 

„Útulek měl omezenou kapacitu i finanční zdroje. Když bylo nepravděpodobné, aby si psa vzhledem k jeho věku, či povahovým rysům někdo vzal,- bylo rozhodnuto o jeho uspání,“ vzpomíná na nepříjemný aspekt své práce doktorka. 

„Připadalo mi, že to není fér, že těm psům musíme dát šanci,“ osvětlila důvod, proč se rozhodla pomoci založit adopční službu „Druhá šance“. 

Posláním služby bylo odebírat z útulků psy, kteří by podle všeho nenašli domov a umisťovat je do prozatímní péče, než se pro ně podaří najít domov. 

Dobrá myšlenka se uchytila. Organizace s omezeným rozpočtem a hrstkou dobrovolníků pomáhá hledat domov pro stovky opuštěných psů. 

Druhou šanci tak dostala i fenka Lola plemene lhasa apso, kterou personál útulku považoval za „neumístitelnou“,  jen proto, že na jednoho ošetřovatele vrčela. V novém prostředí se z Loly po několika měsících stal přátelský milující pejsek. 

„Hrozně záleží na tom, jak se k nim zachováte. Psi si zaslouží dostat šanci ukázat, jací jsou, když je někdo miluje.“ Apeluje na lidi dobré vůle Dr. Rancurellová.