Dvě strany mince tažení proti blechám

Datum:
24.2.2015 11:50

Nejvíce blech přilákají zvířata s nejhorším zdravím. 

Blechy znamenají trvalou hrozbu. V tažení proti zákeřným blechám na (ne)štěstí nejsme sami. Stojí při nás výrobci chemických prostředků a látek které zakapáváme, stříkáme nebo jinak nanášíme na své psy a kočky v zájmu jejich dobra. Neztrácíte-li čas čtením etiket osvědčených prostředků proti blechám přicházíte o zásadní problém: Jak se při aplikaci látky vyhnout kontaktu s pokožkou, potažmo docílit toho, abychom se v zájmu vlastního zdraví svého zvířete po dobu působení preparátu zbytečně nedotýkali?. To není vtip. Zajímá vás, co „zabijáci“ blech obsahují a také dovedou? Mělo by! 

Dvě strany mince tažení proti blechám

Plíživí zabijáci

Prostředky na hubení blech obsahují nejméně jednu třídu insekticidů  z nichž mnohé jsou nervové jedy. Některé z nich zejména organofosfáty a karbonáty v důsledku nevhodného použití anebo předávkování u mladých a nemocných zvířat způsobují otravy.

Organofosfáty – patří mezi nejběžnější zvířecí insekticidy obsažené ve všech typech výrobků. Zabíjejí blechy skrze krev zvířete.Jsou extrémně jedovaté a bývají považovány za příčinu otrav.Většina je lehce vstřebatelná kůží, žaludeční stěnou a plícemi. Snižuje činnost cholinesterázy, která vysílá nerovové signály, a tím paralyzují nervy.

Karbamáty –jsou založeny na kyselině karbamátové a vyskytují se ve všech typech výrobků. Jedovaté účinky jsou okamžité, i když obecně lehčí než u organofosfátů.  Vyvolávají slabosti, křeče, a obtížné dýchání. Mohou způsobit pokles objemu kostní dřeně.

Organochlory- mají méně okamžité účinky, než organofosfáty a karbamáty, které nahrazují.V prostředí odolávají řadu let. Hromadí se v tkání lidí i zvířat.U zvířat se objevují křeče a třes, které předcházejí záchvatům podobným epilepsii. Zvíře může mít přehnané reakce na dotek, světlo i zvuk.

Retenone a jiné pryskyřice –získává se z tropické jedovaté luštěniny. Účinky jsou pomalejší, avšak silnější než Pyrethrin. Bývá obsažen v pudrech a šamponech. Způsobuje podráždění kůže. Dlouhodobé účinky mohou poškodit játra a ledviny. Předávkování smrt paralyzováním dýchání. 

Přírodní pyrethriny  a syntetické pyrethroidy –způsobují rapidní paralýzu nervového systému hmyzu. Nachází se nejen v aerosolních sprejích někdy šamponech. Mohou se podílet na vzniku alergické dermatitidy a systémové alergické reakce organismu zvířete. Delší používání může způsobit poškození jater.