Epileptik a jeho pes

Datum:
20.12.2014 08:35

Mimořádná schopnost psům umožňuje u jiných zvířat samozřejmě i lidí zaregistrovat změnu nálady, vycítit jejich strach i vzestup hladiny adrenalinu. Většina čtyřnohých společníků tak zřejmě může vycítit i nástup epileptického záchvatu. 

Vědci se domnívají, že změny v mozkových elektrických potenciálech vznikají až hodinu a půl před propuknutím epileptického záchvatu. K těmto změnám dochází v částech mozku, které kontrolují srdeční tep a pocení. Psi to dokáží svým čichem zachytit. 

Epileptik a jeho pes

Důkazem může být příběh epileptika Marka Rayana ze Staffordu. Po jednom z těžkých záchvatů při kterém utrpěl rozsáhlá zranění v obličeji se jeho žena rozhodla pořídit mu psa. Slyšela, že psi mají na lidi uklidňující vliv… 

Součástí rodiny se díky tomu stala dvouletá kříženka Border kolie, kterou si manželé vzali z útulku v Shropshiru. 

Poslušná Meg nebyla Rayanových ještě ani měsíc, když se na procházce s Markem začala chovat divně. Pletla se mu pod nohy, vyskakovala na něj, jako kdyby ho chtěla donutit zastavit se. Záhy na to se u Marka dostavil nevypočitatelný záchvat. Po návratu z nemocnice usoudil, že chování Meg bylo vyvoláno její neomylnou předtuchou. „Měla snahu mě varovat.“ 

Začal si chování fenky ve své přítomnosti. více všímat. Kdykoliv znervózněla, a začala kolem něj pobíhat vzal na vědomí, co může přijít a připravil se na to. Od následků nepříjemných zranění při vzniku epileptického záchvatu ho Meg uchránila několikrát. 

„Dříve jsem se obával sám na delší dobu opustit dům, abych se vyhnul úrazu. Meg mi vrátila sebedůvěru, ale také možnost zapojit se do normálního života.“ Chválí schopnosti své věrné společnice Mark Rayan.    

 

 

 

 

       


Další články