Hemofilii spolehlivě odhalí test DNA

Datum:
20.2.2015 10:12

Hemofilie je dědičné krevní onemocnění, s poruchou bránící srážení krve. S dědičnou hemofilii typu A nebo typu B se u svých psů setkávají  chovatelé trpasličích, malých i velkých plemen.   

 

Hemofilie A

Hemofilie typu A bývá jednou z nedůležitějších poruch krevní srážlivosti kupříkladu u havanských psíků. Hemofilie A je onemocnění ovlivněné pohlavím(x-chromozonálně recesivní). Vyskytuje se psů, kteří  onemocnění rozvíjejí. Pokud mají jeden mutovaný x –chromozom, dochází u nich k rozvoji choroby a 50% štěňat samičího pohlaví je zdravými nosiči tzn. (konduktory). Fena může být nositelem. Feny onemocnění přenášejí, pokud mají mutované dva x-chromozomy (jeden od matky a jeden od otce) To může nastat je-li k feně, která je konduktor připuštěn nemocný pes.

Hemofilii spolehlivě odhalí test DNA 

Hemofilie B

U psů se hemofilií typu B, která bývá méně častá, může mít  dědičné onemocnění doslova fatální následky. S hemofilií typu B v obraze dědičných poruch hemostáze se setkávají například chovatelé u rodheských ridgebacků. Hlavním patomechanismem choroby je nedostatek nebo snížená aktivita IX srážecího faktoru, který hraje zásadní roli v koagulační kaskádě. Postižení psi jsou předváděni s krvácením, které se může lišit svojí závažností. Klinické příznaky zahrnují rozsáhlé hematomy, kožní krvácení, krvácení do svalů a kloubů anebo z nosu.  Psi s tímto dědičným onemocněním mohou vykrvácet po jakémkoliv poranění nebo chirurgickém zákroku.

Test DNA

Psi trpící dědičnou hemofilií mohou mít problémy již s prořezáváním zubů v podobě nadměrné krvácivosti. Při průjmech se může ve stolici objevovat krev. Často dochází ke krvácení z nosu.  Nebezpečná hemofilie může být odhalena testem DNA, který lze provést bez ohledu na věk zvířete. Testována mohou. být i štěňata. Test nerozlišuje pouze zdravé a nemocné jedince.  Identifikuje i zdravé nosiče – feny, což by mělo být  signálem pro zodpovědné chovatele. Výsledek testu DNA může být znám do týdne od odběru krve.

 

Prevence:  Psi s hemofilií by měli být okamžitě vykastrováni. Feny vyřazeny z chovu. Majitel psa by se měl vyvarovat nebezpečí zranění zvíře při hrách nebo kontaktu s jinými psy. S rizikem genetického onemocnění krve musí být počítáno i při veškerých chirurgických zákrocích. Hemofilií mohou být postižena plemena: Aljašský malamut, Anglický špringršpaněl, Bígl, Čivava, Havanský psík Kolie, Kokršpaněl, Knírač malý, Německý ovčák,  Irský setr, Rodheský ridgebac, Samojed, Šeltie.