Honiči

Datum:
8.3.2015 11:43
Kategorie:
Honiči, Myslivost,

Vývojově nejstarší skupinou loveckých psů jsou honiči. 

Honiči se z hlediska myslivecké praxe používají především

k vyhánění černé zvěře z nepřístupných přírodních komplexů.

Honiči pracují samostatně. Černou zvěř dokáží nadhánět na z velké vzdálenosti přímo na svého pána. Podle způsobu jejich hlášení zkušený myslivec dokonce pozná jakou zvěře má pes před sebou. Honiči jsou proslulí schopností vytrvale běhat. Díky svým vynikajícím čichovým schopnostem se úspěšně používají i jako barváři. Je však nutné poznamenat, že v polních honitbách s převahou srnčí a drobné zvěře se neuplatní. 

Honiči

V našich podmínkách se ke způsobu práce používá Brakýř jezevčíkovitý. Je určitým přechodem mezi jezevčíkem a honičem. Jako honič pracuje hlasitě a relativně pomalu. Zvěř před ním ustupuje poměrně klidně. Plemeno je dobře použitelné i pro práci na barvě. Jako jeden z mála honičů vyhovuje i v honitbách s drobnou zvěří neboť je schopný přinášet i ulovenou pernatou zvěř. 

K honičům patří Slovenský kopov. Temperamení, ovladatelný a samostatný pes jehož vášní je vyhánění černé zvěře z rozlehlých lečí. Je možné ho vycvičit i jako dobrého barváře. 

Zajímavým honičem je klidný, ovladatelný Štýrský brakýř, s dobrým nosem, který u nás zatím není příliš rozšířen.

Honiči

Z Anglie se k nám v polovině šedesátých let dostal temperamentní, ostrý Bígl. Příslušník starého loveckého plemene honičů používaného k nahánění zajíců a lišek ve smečkách. I z tohoto loveckého psa se bohužel stává spíše společenské plemeno, což postihlo i houževnatého, rozvážného a poslušného Baseta používaného jako honiče a při práci na podbarvené stopě. 

Mezi honiče byl netradičně zařazen i Karelský medvědí pes. Ve Finsku se používá jako slídič při lovu losů. U nás jsou jeho vlohy využívány při dosledech postřelené spárkaté zvěře. 

Samostatnou skupinu honičů tvoří lajky. Podle schválených standardů se dělí na čtyři plemena: 

Rusko- evropská lajka, západosibiřská-lajka, karelsko-finská lajka, a východosibiřská lajka. V našich podmínkách zřejmě i do budoucna jsou tato plemena vzácností třebaže jde o prakticky  všestranné psi.