Hurá budeme mít štěňátka
17.12.2014 12:08
Březost feny a následné kojení představuje období, kdy se
výrazně mění potřeba výživy budoucí maminky.
Březost a kojení představuje pro fenu období největšího
výdaje sil. To se musí promítnout v příjmu energeticky hodnotné potravy.
Má-li fena svým štěňatům dodávat stavební látky musí její strava během březosti obsahovat hodnotné proteiny bohaté na esenciální aminokyseliny.
Dáváte-li přednost hotovému krmivu v misce budoucí maminky by měla být potrava třídy super premium s dostatečnou energetickou hodnotou.
Pokud je vaše fenka zvyklá na vařenou stravu, vybírejte k její přípravě dobře stravitelné suroviny, o kterých víte, že je dobře snáší. Doma připravovanou potravu pro březí fenu doplňujeme vitamíny a minerály.
Měli byste vědět, že spotřeba energie a zvyšuje až v poslední třetině březosti přibližně od 40. dne. V té době je na fence již zřetelné zaoblení. Denní krmnou dávku je a vhodné rozdělit do několika menších porcí. Děloha matky může být velmi objemná a tím „omezovat“ žaludek.
Mějte na paměti, že fena by celkově neměla přibrat více než 25% své váhy. Na konci březosti by měla dostávat maximálně 1,5 násobek své normální energetické spotřeby.
Ve třetím týdnu březosti mohou feny trpět přechodným nechutenstvím. Čtyřiadvacet hodin před porodem většina fen odmítá příjem potravy.
Někteří chovatelé dávají fenám během březosti větší množství vápníku, aby předešli eklampsii. Česky řečeno křečím vyvolaným nedostatkem vápníku. To se, ale nedoporučuje protože může dojít k potlačení schopnosti organismu vápník samostatně zmobilizovat.
Porod stojí fenu hodně sil. Pro dostatek mléka v šestinedělí potřebuje energeticky bohatou stravu. Potřeba energie stoupá do třetího až čtvrtého týdne kojení na trojnásobek obvyklé spotřeby.